روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزلاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

به گزارش میهن دی ال، کسانی که به طراحی دکوراسیون داخلی و روانشناسی رنگ ها علاقه داشته باشد، متوجه شده اند که رنگ خاکستری و طوسی در سال های اخیر به عنوان یک گزینه خنثی در طراحی دکوراسیون داخلی بسیار استفاده می گردد. از منظر روانشناسی رنگ، خاکستری رنگ کنترل کننده و مصالحه است. رنگی که حد فاصله بین سیاه و سفید قلمداد می گردد. در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده از رنگ خاکستری بسیار حساس است. در این مقاله از سرویس سبک زندگی در مجله خبرنگاران به آنالیز روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در دکوراسیون داخلی می پردازیم.

روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزلاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار

به کار بردن رنگ طوسی و خاکستری در دکوراسیون داخلی بستگی به طیف سایه های متفاوت آن، کاربردهای مختلفی دارد. اگر در کنار خاکستری، رنگ زرد قرار گیرد به مخاطب حس افسردگی القا خواهد شد. رنگ قهوه ای هم در کنار خاکستری و طوسی حس مشابهی را القا می نماید. خاکستری در ترکیب با رنگ سفید حس طراوت و تمیزی را القا می نماید. از منظر روانشناس رنگ، اگر در طراحی دکوراسیون داخلی از رنگ خاکستری زیاد استفاده گردد و یا وسایل خاکستری رنگ زیاد به کار برده شوند فضا به یک محیط افسرده تبدیل خواهد شد.

استفاده از خاکستری به جای سفید در دکوراسیون داخلی

استفاده از رنگ سفید در طراحی داخلی بسیار چشمگیر و چشم نواز است.اما گاهی نمی توان از رنگ سفید مطلق در رنگ آمیزی داخلی داخلی فضا استفاده کرد. بنابراین اغلب طراحان به سراغ ترکیب آن با رنگ خاکستری می فرایند. این ترکیب همان سفید رایج است که کمی ملایم شده است. به تعبیر دیگر می توان گفت که خاکستری کم رنگ، ملایم و آرام گاهی در همان نقش سفید ظاهر می گردد. شما با استفاده چنین ترکیب رنگی می توانید هم از مزایای رنگ سفید و هم تاثیر روانشناسی رنگ خاکستری استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی؛ مکمل رنگ بنفش در دکوراسیون

اطلاع از آخرین مطالب مجذوب نماینده و پرطرفدار

ایجاد فضایی تک رنگ با طیف های رنگ خاکستری

از نظر رنگ شناسی رنگ خاکستری رنگ کاملاً خنثی است. از آن معمولاً به عنوان رنگ پس زمینه استفاده می گردد. اما یک نکته جالب در خصوص این رنگ وجود دارد. چشم انسان می تواند حدود 500 سایه خاکستری را تشخیص دهد. یکی از دلایلی که باعث می گردد رنگ خاکستری در طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک تک رنگ استفاده گردد، تناژهای مختلف آن است. شما می توانید با استفاده تلورانس های مختلف خاکستری و طوسی حالاتی چون ریتم، عمق، نشاط و تمرکز را در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد کنید.

رنگ گرم خاکستری در طراحی معماری داخلی خانه

رنگ خاکستری معمولاً به عنوان رنگ سبک صنعتی در طراحی دکوراسیون داخلی استفاده می گردد. اما بر خلاف تصور رایج، بعضی از طیف های خاکستری می تواند حس گرمی زیادی را القا کند. از منظر روانشناسی رنگ، خاکستری قارچی یک رنگ گرم مدرن است. خاکستری خاکی یک رنگ ارگانیک نرم و شیک است و می توان از آن برای رنگ آمیزی محیط های کاملاً شخصی استفاده کرد.

رنگ خاکستری در طراحی دکوراسیون همه کاره است

دبی زیمر کارشناس رنگ موسسه کیفیت رنگ امریکا می گوید: جدا از روانشناسی رنگ خاکستری اگر بخواهید از دید طراحی و دکوراسیون داخلی به رنگ خاکستری نگاه کنید. باید بگوییم که با این رنگ می توان هر احساسی را در هر فضای القا کرد. از طوسی و خاکستری می توان در دکورسیون داخلی خانه تا دفتر کار استفاده کرد.

طراحی دکوراسیون آشپزخانه با رنگ خاکستری

در طراحی مدرن معمولاً رنگ آشپزخانه را ترکیبی از خاکستری و سفید انتخاب می نمایند. در این شیوه سعی می گردد تا طیف روشن خاکستری در کنار سفید استفاده گردد. از دید روانشناسی رنگ ها، ترکیب این رنگ ها فضایی تمیز و باز را به فکر مخاطب القا می نماید. بعلاوه ترکیب رنگ خاکستری و سفید در آشپزخانه باعث بزرگ به نظر رسیدن این فضا می گردد. رنگ خاکستری فضای آشپزخانه را به فضایی آرام تبدیل می نماید.

خاکستری رنگ ایده آل برای دیوارها در دکوراسیون داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی معمولاً خاکستری به رنگی تعبیر می گردد که می تواند پالت های رنگی را در خود جای دهد. بنابراین معمولاً برای رنگ آمیزی دیوارها از رنگ خاکستری و طوسی استفاده می نمایند. تا بتوانند مبلمان، آثار هنری و فرش های هر منطقه را بدون دغدغه در کل فضای داخلی جای دهند. معمولاً کفپوش ها و دیوارها با رنگ خاکستری، فرمی کلاسیک و ویژه می گیرند.

بیشتر بخوانید: روانشناسی رنگ آبی در طراحی دکوراسیون داخلی خانه

تصور سنتی از رنگ خاکستری

بسیاری بر این عقیده اند که در روانشناسی رنگ ها خاکستری احساس ناراحتی را القا می نماید. با این حال به نظر می رسد این موضوع یک نوع واکنش سنتی به رنگ خاکستری است. خاکستری طیف های مختلفی دارد و تنها بخشی از طیف های آن با غم و اندوه همراه هستند. این رنگ سرد در فضای آشپزخانه و اتاق خواب می تواند به یک پس زمینه بسیار مجذوب نماینده تبدیل گردد.

بیشتر بخوانید: برترین روش ست کردن رنگ زرد و مکمل های آن در استایل شیک

روانشناسی رنگ خاکستری در طراحی معماری داخلی منزل

معمولاً متخصصین حوزه رنگ می گویند که خاکستری رنگی است که نمی خواهد دیده گردد. اما در روانشناسی رنگ خاکستری، می توان پیغام جدیت را دریافت کرد. خاکستری و طوسی رنگ های بی سروصدا و بدون قضاوت تعبیر می شوند. خاکستری رنگ عقل، دانش و خرد است. خاکستری حس اقتدار را به مخاطب القا می نماید. به همین علت معمولاً از طیف های روشن آن در طراحی دکوراسیون داخلی برای رنگ آمیزی دیوارهای داخل خانه استفاده می گردد.

منبع: bestdesignideas

نوشته های مرتبط

برترین و بدترین ترکیب های رنگی برای دکوراسیون داخلی منزل کدامند؟

روانشناسی رنگ بنفش در دکوراسیون داخلی و رنگ های مکمل آن

9 اشتباه رایج در چیدمان و رنگ اتاق خواب که آرامش را از آن می گیرد

12 راز نقاشی و رنگ کردن دیوارها به روش حرفه ای ها

منبع: افق کوروش
انتشار: 15 آذر 1400 بروزرسانی: 15 آذر 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1183

به "روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزلاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روانشناسی رنگ خاکستری و طوسی در معماری و دکوراسیون داخلی منزلاطلاع از آخرین مطالب مجذوب کننده و پرطرفدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید