خبرنگاران قلعه و شارستان یل&zwnjسویی گرمی مغان کاوش می&zwnjشود

به گزارش میهن دی ال، اردبیل - خبرنگاران - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل گفت: قلعه و شارستان واقع در حریم پروژه سد یل سویی شهرستان گرمی مغان کاوش و حفاظت می گردد.

خبرنگاران قلعه و شارستان یل&zwnjسویی گرمی مغان کاوش می&zwnjشود

به گزارش روز سه شنبه خبرنگاران، نادر فلاحی در جریان بازدید رییس کل دادگستری استان اردبیل از محل پروژه سد یل سویی گرمی اظهارداشت: با توجه به اینکه در حریم پروژه سد یل سویی آثار و بقایایی از قلعه و شارستان باستانی قرار گرفته، این آثار با نظارت قوه قضاییه و با مشارکت شرکت آب منطقه ای اردبیل کاوش خواهد شد.

او ادامه داد: پس از کاوش در این محوطه در صورت وجود آثار معماری در منطقه، اقدامات حفاظتی لازم از این آثار انجام خواهد شد که در این زمینه تعاملات توافق لازم انجام شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اردبیل احدث طرح های گردشگری در محوطه سد یل سویی را از دیگر برنامه ها در منطقه دانست و بیان نمود: مقرر شد با توجه به ظرفیت منطقه برای ایجاد اشتغال و توسعه پایدار در این منطقه کم برخوردار، محوطه سد یل سویی بعد از آبگیری در راستای احداث پروژه های گردشگری در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قرار بگیرد.

فلاحی اضافه نمود: با این اقدام پس از آنالیز های لازم زمینه برای جذب سرمایه گذار توانمند و قوی برای سرمایه گذاری در منطقه فراهم خواهد شد که این امر ایجاد و توسعه اشتغال را دارد.

مسوولان قضایی استان اردبیل نیز در این بازدید نسبت به حل مسائل حقوقی و قضایی پروژه قول مساعد دادند.

گرمی مغان در شمال اردبیل و در جوار جمهوری آذربایجان قرار گرفته است ، بر اساس اعلام اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل ، گرمی با ثبت بیش از 220 اثر بیشترین آثار تاریخی ثبت شده در استان را دارد.

به گفته کارشناسان ، آثار تاریخی گرمی بیشتر در درون تپه ها و قلعه های باستانی در خاک مدفون بوده و این ویژگی در پاسداری از میراث فرهنگی این منطقه در رهگذر زمان نقش مهمی ایفا نموده است.

قلعه های تاریخی آنزر ، یئل سویی و برزند در بخش انگوت ، تپه های باستانی آغامعلی در بخش مرکزی ، تپه سلاله در روستای سلاله و خرمن تپه سی در روستای شیخ لر بخش موران و شاه تپه سی که محل تاجگذاری نادر شاه افشار بوده از تاریخ پرفراز و نشیب و قابل تامل گرمی حکایت دارد.

از دیگر جاذبه های تاریخی گرمی قبور خمره ای و صندوقی شکل روی تپه های طبیعی کوچک در بخش موران است که در بین مردم به نام (دوه بوینی) یعنی گردن شتر شهرت دارد.

سیدمحمد ابراهیمی در کتاب پژوهشی در جغرافیای مغان از آنالیز های ژاک مورگان باستان شناس فرانسوی در سال 1901 میلادی در گرمی خبر داده و نوشته است: این باستان شناس اشیای بدست آمده از قبور تاریخی گرمی را از 2100 تا ابتدای هزاره اول قبل از میلاد تاریخ گذاری نموده است.

به عقیده صاحبنظران یافته شدن نخستین پارچه با زمینه شطرنجی و نشان خورشید در روستای سلاله بخش موران که در موزه ملی ایران نگهداری می شود ، آثار ویران شده یک شهر در اطراف روستای شکراب در زمین های معروف به شت و قبرهایی احاطه شده از سنگ در بالای کوه صلوات از صفحات کتیبه ضخیم تاریخ گرمی است که حیرت هر بیننده ای را برمی انگیزد.

گفته می شود سنگ قبرهای تاریخی گورستان حفاظت شده روستای آلیله بخش مرکزی گرمی با نقوش هندسی دوره اسلامی مربوط به تیموریان بوده و قدمت این سنگ ها به 750 سال پیش برمی شود.

بر اساس تحقیقات باستان شناسان، شهر گرمی در قدیم الایام یکی از مراکز عمده استقرار اشکانیان بوده و آثاری از دوره اشکانی در روستاهای رمضانلو ، دریامان و پرمهر این شهرستان کشف شده است

منبع: ایرنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 666

به "خبرنگاران قلعه و شارستان یل&zwnjسویی گرمی مغان کاوش می&zwnjشود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قلعه و شارستان یل&zwnjسویی گرمی مغان کاوش می&zwnjشود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید