خبرنگاران کوشش برای تحقق توسعه پایدار در شهرستان های شمالی کرمان

به گزارش میهن دی ال، کرمان - خبرنگاران - استاندار کرمان در سفر یک روزه به شهرستان های شمالی ضمن تجدید میثاق با شهدا، بر تکمیل و حمایت از طرح های توسعه ای شهرستان های زرند و کوهبنان تاکید نمود که این اقدامات با تسریع در عملیات اجرایی طرح های عمرانی و زیرساختی، اقدامی در جهت توسعه پایدار دیار کریمان تلقی می گردد.

خبرنگاران کوشش برای تحقق توسعه پایدار در شهرستان های شمالی کرمان

به گزارش خبرنگاران، علی زینی وند پس از انتصاب در سمت استاندار کرمان، اساس فعالیت های خود را بر کوشش مضاعف، همبستگی و جسارت مدیران در برطرف مسائل توسعه متوازن و پایدار دیار کریمان متمرکز کرد و با تمرکز بر زیرساخت ها، اشتغالزایی و سرمایه گذاری با همکاری بخش خصوصی این برنامه خود را در شرایط عملیاتی قرار داده است.

این سیاست بخش دولتی در استان کرمان، ممارست، پیگیری و اقدام برای برطرف مسائل زیرساختی و واحدهای فراوریی استان و همچنین شناسایی نقاط ضعف استان همزمان با سفرهای شهرستانی و برقراری نشست های متعدد به ویژه اقتصادی طی روزهای گذشته نمایان شد که نتایج آن در شرایط تحریم ها و اثرات اقتصادی ناشی از ویروس کرونا می تواند، معضلات و چالش های اقتصاد استان را کاهش دهد.

استاندار کرمان که هفته گذشته در نخستین سفر به مناطق شرقی و کمتر توسعه یافته از جمله ریگان و بم سفر نموده بود، روز آدینه هفتم آذرماه راهی شهرستان های شاقتصادی کوهبنان و زرند شد که در این سفر معاون امور عمرانی استاندار، نماینده مردم کوهبنان و زرند در مجلس شورای اسلامی، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل حفاظت محیط زیست، معاون ساخت و توسعه اداره کل راه و شهرسازی و سایر مسئولان استانی و محلی علی زینی وند را همراهی می کردند.

برطرف مشکل اقتصادی پروژه نیمه تمام ورزشی کوهبنان

استاندار کرمان و هیات همراه پس از استقبال فرماندار و مسئولان محلی، ضمن تجدید میثاق با شهدا به مقام شامخ این شهیدان در گلزار شهدای کوهبنان ادای احترام کرد و پس از آن شرایط عملیات اجرایی پروژه نیمه تمام استخر شنای کوهبنان را مورد آنالیز نهاده شد.

فرماندار کوهبنان در این بازدید با اشاره به پروژه عمرانی نیمه تمام استخر شنای کوهبنان گفت: سال گذشته 74 میلیون تومان اعتبار به این طرح پس از چند سال تعطیلی تخصیص یافت و سال جاری یک میلیارد و 700 میلیون تومان مصوب شده که از محل اعتبارات استانی ورزش استان (27 صدم اقتصادیات بر ارزش افزوده) تامین می گردد.

حسین سالاری افزود: این پروژه در بخش ساختمان و تامین تاسیسات با پنج میلیارد تومان اعتبار تکمیل می گردد و در صورت تامین این اعتبار برای تابستان سال آینده آماده بهره برداری خواهد شد.

استاندار کرمان نیز با اشاره به ضرورت استفاده از اعتبارات ملی، قول مساعد همکاری برای پیگیری و ساخت پروژه استخر شنای کوهبنان را داد.

اقدام در برطرف مسائل فراوری برق کوهبنان

زینی وند و هیات همراه در گام بعد از این سفر از نیروگاه برق شرکت ایساتیس کوهبنان بازدید کرد و در این بازدید با بیان اینکه مطالعات توسعه پست برق کوهبنان در حال اجرا است توضیح داد: همکاری لازم را برای تامین اعتبار این پروژه انجام می دهیم که دهه فجر سال جاری آماده بهره برداری گردد.

وی افزود: ظرفیت کل نیروگاه برق ایساتیس کوهبنان هشت مگاوات بوده و از سال 96 عملیات اجرایی این پروژه شروع و تا سال 98 قراردادها منعقد شد.

زینی وند ادامه داد: سال 99 عملیات اجرایی و نصب و راه اندازی نیروگاه برق شرکت ایساتیس شروع شد و اتصال به پست نیز تا دهه فجر سال جاری انجام می گردد.

ارتقای راه های زرند و کوهبنان

استاندار کرمان در آخرین مقصد خود در شهرستان کوهبنان از عملیات اجرایی محور زرند - کوهبنان با سه تقاطع غیر همسطح، 34 کیلومتر راستا و یک پل مخصوص در مرکز بازدید کرد و گفت: هدف از اجرای این پروژه کوتاه کردن این راستا از 82 کیلومتر به 68 کیلومتر و ارتقای ایمنی و ترافیک محور بوده است.

زینی وند با بیان اینکه محور زرند - کوهبنان پس از سفر رییس جمهوری به استان ملی شده بیان داشت: این پروژه عمرانی 900 هزار مترمکعب خاکبرداری دارد که از این میزان 700 هزار مترمکعب صورت گرفته و 25 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: عملیات اجرایی محور زرند - کوهبنان از سال 94 شروع و 200 میلیارد تومان تا به امروز برای آن هزینه شده و احتیاج به تامین 200 میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل دارد که در صورت تامین به گفته پیمانکار، تا 2 سال آینده بهره برداری می گردد.

تغییر الگوی کشت زرند متناسب با کم آبی کرمان

استاندار کرمان در مقصد بعدی سفر خود به شمال استان، با ادای احترام به گلزار شهدا و ملاقات با خانواده شهیدان رضا و محمدرضا مختاری، همچنین از پروژه تغییر الگوی کشت و مزارع زعفران منطقه دشتخاک زرند بازدید کرد.

وی کشت محصولات کشاورزی از جمله زعفران را با احتیاج آبی کم با توجه به شرایط کم آبی استان اقدامی مناسب در راستای توسعه استان ارزیابی کرد و خواهان استمرار آن شد.

تامین بازار واحد فراوریی واگن سازی زرند

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در حاشیه بازدید استاندار کرمان از واگن سازی زرند گفت: این پروژه به صورت صفر تا صد ورق را تا واگن مسافری فراوری می نماید و در این زمینه 173 بدنه واگن مترو تهران در اینجا ساخته شد.

مهدی حسینی نژاد افزود: واگن باری نیز با تامین تجهیزات و دانش برای نخستین بار با متریال مقاوم در واگن سازی زرند فراوری می گردد.

وی ادامه داد: در صورتی که شرکت راه آهن جمهوری اسلامی مجوز تامین واگن منطقه گل گهر سیرجان را به واگن سازی زرند بدهد، واگن باری کامل در این شهرستان فراوری می کنیم و توانایی فراوری تا هزار دستگاه در سال را داریم.

استاندار کرمان نیز بر همکاری راه آهن جمهوری اسلامی برای تامین بازار واگن سازی زرند و همچنین اشتغالزایی و فراوری با تمامی ظرفیت این واحد فراوریی تاکید نمود و خواهان استقرار مدیران این واحد برای بازدهی بیشتر در استان شد.

کاهش آلایندگی و ارتقای فراوری فولاد در زرند

مقصد بعدی نماینده عالی دولت در استان کرمان کارخانه های کک سازی و فولادسازی شرکت فولاد زرند ایرانیان بود که در این بازدید، مدیرعامل فولاد زرند ایرانیان گفت: این شرکت 50 درصد هولدینگ میدکو را به خود اختصاص داده و معدن جلال آباد، خمرود، 2 کارخانه کنستانتره در مجموع با ظرفیت یک میلیون و 200 هزار تن فراوری، گندله سازی، 2 کارخانه کک سازی 800 هزار و 400 هزار تن و طی آخرین زنجیره 1.7 میلیون تن شمش فراوری می نماید.

ماشالله سهراب نژاد افزود: مجموعه پروژه فولاد زرند ایرانیان به عنوان عظیمترین پروژه فولادی کشور پس از انقلاب اسلامی بوده که اجرا شده که 130 هزار تن تجهیزات خارجی، 300 هزار مترمکعب بتن ریزی، 780 هزار قطر اینچ لوله کشی، 10 میلیون مترمکعب خاکبرداری و 2 هزار و 700 کیلومتر کابل کشی در این پروژه صورت گرفته است.

وی با اشاره به ترکیب زغال سنگ خارجی با نمونه داخلی توضیح داد: کک فراوری شده و گداخته در برج خاموش نماینده سرد می گردد و این فرایند بخاری را فراوری می نماید که از نظر روانی موجب آزار مردم می گردد اما تمامی فعالیت های ما تحت کنترل محیط زیست قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت فولاد زرند ایرانیان گفت: پروژه cdq به صورت خشک کک گداخته را با نیتروژن خنک می نماید و ذهنیت منفی ناشی از دود را کاهش می دهد که این پروژه زیست محیطی تا عید سال جاری راه اندازی و افتتاح می گردد.

وی افزود: همچنین پروژه ای با همکاری شرکت دانش بنیان برای از بین بردن بوی بد کارخانه فولاد زرند تعریف کردیم که در مرحله طراحی قرار گرفته است.

سهراب نژاد افزود: سیاست مدیرعامل میدکو استفاده از فاضلاب برای تامین آب این واحد فراوریی است که 400 لیتر بر ثانیه فاضلاب کرمان آماده شده که از فولاد بوتیا به فولاد زرند می رسد و سیستمی برای کیفیت سازی آن تعریف کردیم و پس از تصفیه نهایی حدود 300 لیتر بر ثانیه در آینده مصرف آب از این محل داریم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کرمان نیز در ادامه گفت: آلایندگی شرکت فولاد زرند ایرانیان طبق استانداردهای ما است اما اعتراضاتی بر مبنای بو ایجاد شده که محیط زیست برای این مساله هنوز استانداردی تعریف ننموده است.

مرجان شاکری ادامه داد: شرکت فولاد زرند ایرانیان برای سیستم تصفیه فاضلاب و جلوگیری از انباشت آن باید برنامه ریزی کند.

استفاده از ظرفیت 28 ابرکارخانه برای توسعه کرمان

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این سفر گفت: 28 ابرکارخانه همچون فولاد زرند ایرانیان در این استان شکل دادیم که 10 میلیون تن از 55 میلیون تن فولاد کشور و تکمیل زنجیره فولاد را در استان محقق می نماید.

حسینی نژاد افزود: چهار میلیون تن کنستانتره و 42 میلیون تن از 82 میلیون تن فراوری کشور در افق 1404 مربوط به استان کرمان است.

استاندار کرمان همچنین با بازدید از گلخانه هیدروپونیک، گردنه حادثه خیز ده علیرضا، نیروگاه سیکل ترکیبی علی آباد زرند با 2 واحد 162 مگاواتی گازی و یک واحد 160 مگاواتی بخار مسائل و مسائل آنان را مورد آنالیز قرار داد و همچنین دستور به تکمیل اطلاعات و پیشینه قلعه تاریخی فتح آباد زرند در راستای بازسازی این بنای تاریخی را صادر کرد.

دستاوردهای سفر استاندار به شهرستان های شاقتصادی کرمان

استاندار کرمان گفت: شهرستان کوهبنان ظرفیت های معدنی، گردشگری، کشاورزی و گلخانه ای در حوزه های مختلف دارد که به نظر می رسد این ظرفیت ها تا به امروز به خوبی فعال نشده لذا ظرفیت های منطقه ای را برای توسعه همه جانبه دیار کریمان فعال می کنیم.

زینی وند افزود: کرمان استانی پر ظرفیت است که به خوبی در این استان کار می گردد و در این زمینه اعتبارات دولتی و از ظرفیت های بخش خصوصی در راستای توسعه سرمایه گذاری و اشتغال استفاده می کنیم.

وی گفت: علاوه بر طرح های دولتی، بخش خصوصی ظرفیتی مطلوب در جهت توسعه استان کرمان دارد که از فعالیت این حوزه برای توسعه پایدار استان بهره برداری می کنیم.

استاندار کرمان گفت: مدیران تحرک خود در راستای بهبود فضای تسهیل گری کسب و کار را بیشتر نمایند که بتوانیم کارهای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی خوبی در استان انجام دهیم.

وی بیان کرد: برنامه توسعه خوبی برای شهرستان کوهبنان تعریف شده و در این راستا از چند پروژه از جمله استخر، نیروگاه هشت مگاواتی و محور زرند - کوهبنان بازدید کردیم که فعالیت ها تسریع گردد.

وی ادامه داد: نیروگاه هشت مگاواتی کوهبنان تقریبا به اتمام رسیده و تا بهمن ماه سال جاری وارد مدار می گردد و همچنین حوزه محور معدنی و قدیمی زرند - کوهبنان که استاندارد نیست و اعتبارات اجرای این پروژه ملی تامین شده و اعتبارات آن را افزایش دهیم که راستا کوتاه و استانداردها را ارتقا می دهد.

استاندار کرمان با بیان اینکه این استان پایگاه معادن کشور است، گفت: متاسفانه بخش عمده ای از معادن غیبرطرفال مانده که به سرعت به سمت فعالسازی این معادن می رویم.

زینی وند افزود: بعضی از افراد و شرکت ها پهنه هایی از معادن را در گذشته ثبت کردند اما این ظرفیت گسترده را راکد گذاشتند که با اراده جدی وزیر صمت، پروانه این معادن پس از یک ماه به مزایده گذاشته می گردد و برنامه جدی ما در استان کرمان به این سمت خواهد بود.

وی گفت: سازمان صمت فهرستی از ظرفیت معدنی استان کرمان ارائه کند و افرادی که توان اقتصادی و فنی لازم را ندارند از این کار خارج و معادن به افراد توانمند واگذار گردد.

استاندار کرمان گفت: شهرستان زرند با ظرفیت بالای صنعتی و کشاورزی اقدامات موثری در تغییر الگوی کشت و بخشی عظیم از اراضی را در سازگاری با کم آبی زیر کشت زعفران برده است.

وی توضیح داد: اقدامات جهاد کشاورزی و مراکز تحقیقاتی در فراوری پسته، تغییر الگوی کشت و گلخانه هیدروپونیک گسترش یابد.

وی افزود: جاده زرند - کوهبنان که اعتبار بالایی می خواهد را باید به صورت ملی پیگیری کنیم که جذب اعتبارات برای اتمام پروژه بیشتر گردد و احداث این محور گردنه های حادثه خیز را برطرف و راستا 2 شهرستان را 14 کیلومتر کوتاه تر می نماید.

زینی وند افزود: صنایع واگن سازی زرند امکان فراوری واگن باری و مسافربری را دارد لذا واحدهای احتیاجمند واگن، محصولات مورداحتیاج خود را از این واحد فراوریی سفارش دهند.

وی ادامه داد: بنظر می رسد در حوزه مدیریتی این واحد فراوریی باید تحرک بیشتری ایجاد گردد که بخشی گسترده تر از آن را فعال کنیم و در این راستا مدیران واگن سازی در استان کرمان مستقر شوند.

استاندار کرمان افزود: چرخه کامل فراوری زنجیره فولاد زرند افتخاری برای کشور و مجموعه است و این واحد با استفاده از تکنولوژی نوین و رعایت شرایط زیست محیطی پیروز عمل نموده است.

وی گفت: موانع کارخانه های فولاد زرند ایرانیان را به عنوان یکی از مجموعه عظیمی فولادی کشور باید برطرف کنیم.

وی با اشاره به ضرورت تقویت زیرساخت های استان گفت: تراز کرمان در زیرساخت برق مصرفی منفی ارزیابی می گردد و درصورت عمل به چشم انداز توسعه صنایع مصرف برق را چند برابر شرایط فعلی می نماید که با وجود زیرساخت های فعلی آن را جوابگو نیستیم.

زینی وند اصافه کرد: مجتمع های فولادی با احداث نیروگاه سیکل ترکیبی زیرساخت برق استان را تامین نمایند و از ظرفیت انرژی خورشیدی نیز می توان بهره برداری کرد.

وی افزود: توسعه زیرساخت ها با پیگیری در سطح استان و ملی، با هماهنگی مجمع نمایندگان استان و فرماندار و مجموعه مدیریت شهرستان پیگیری گردد و تا به امروز کارها خوب بوده اما هماهنگی شهرستان ها موجب پیگیری جدی تری می گردد.

وی با اشاره به سیاست کلی دولت در استان کرمان گفت: برنامه داریم که پایگاه اصلی معادن و دفاتر و حساب ها را به استان بیاورند .

منبع: ایرنا
انتشار: 7 دی 1399 بروزرسانی: 6 تیر 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 648

به "خبرنگاران کوشش برای تحقق توسعه پایدار در شهرستان های شمالی کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کوشش برای تحقق توسعه پایدار در شهرستان های شمالی کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید