حداقل دستمزد کارگران بر چه اساسی معین می گردد؟ ، سرنوشت سبد معیشت کارگران در دومین نشست کمیته تخصصی مزد

به گزارش میهن دی ال، نماینده کارگران در شورای عالی کار گفت: در دومین جلسه کمیته تخصصی مزد هم سبد معیشت خانوار کارگری معین نشد.

حداقل دستمزد کارگران بر چه اساسی معین می گردد؟ ، سرنوشت سبد معیشت کارگران در دومین نشست کمیته تخصصی مزد

به گزارش خبرنگاران، محمدرضا تاجیک در خصوص دومین جلسه کمیته تخصصی مزد اظهار کرد: دومین جلسه کمیته تخصصی مزد ذیل شورای عالی کار در روز سه شنبه 25 بهمن برگزار گردید، اما هنوز سبد معیشت خانوار کارگری معین نشده است.

وی اضافه نمود: براساس تبصره دو ماده 41 قانون کار حداقل دستمزد کارگران باید براساس محاسبه هزینه زندگی یک خانوار کارگری براساس اقلام مهم خوراکی و غیر خوراکی و بعد خانوار و بعلاوه نرخ تورم معین گردد.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار، در این جلسه آمارهایی از سوی مراجع رسمی از نظر میانگین جمعیت خانوار کارگری و اطلاعات اقلام خوراکی و غیر خوراکی با حضور نماینده معاونت رفاه وزارت کار، انستیتو تغذیه ایران، مرکز آمار و نماینده اقتصاد برگزار گردید تا اطلاعات مربوط به معین سبد معیشت خانوار ارائه گردد، اما سبد معیشت خانوار در این جلسه هم معین نشد.

تاجیک بعلاوه یادآور شد: طبق گزارش نماینده انستیتو تغذیه آماری از میزان احتیاج کالری خانوار کارگری ارائه شد و بعلاوه نماینده معاونت رفاه وزارت کار هم اطلاعاتی از بعد خانوار به میزان گیری هزینه اقلام خوراکی و غیر خوراکی ارائه کرد. نماینده مرکز آمار هم اطلاعاتی از خانوار کارگری و بعد خانوار ارائه کرد و چون این جلسه کارشناسی است، باید آنالیز لازم به وسیله شرکای اجتماعی انجام گردد تا به یک سبد معیشت میانگین برای خانوار کارگری برسیم.

وی اضافه نمود: روز گذشته دومین جلسه کمیته مزد ذیل شورای عالی کار برگزار گردید و هفته آینده سه شنبه هم جلسه بعدی برگزار می گردد. در این جلسات میانگین بعد خانوار کارگری در منطقه ها شهری و روستایی از سوی مراجع رسمی به صورت مکتوب گزارش می گردد و محاسبه میزان حداقل دستمزد کارگران براساس این مؤلفه ها در شورای عالی کار معین خواهد شد.

به گفته نماینده کارگران در شورای عالی کار ، سال گذشته بعد خانوار کارگری 3.3 نفر در نظر گرفته شد که احتمالاً سال جاری این رقم به 3.6 نفر افزایش یابد.

تاجیک در خصوص هزینه مسکن در سبد معیشت کارگری اظهار کرد: هزینه مسکن جزو اقلام خوراکی می گردد و در سبد معیشت خانوار کارگری محاسبه نمی گردد.

وی در خصوص تعداد کارگران بیمه شده در کشور اعلام کرد: 14 میلیون نفر کل جمعیت بیمه شده با احتساب بازنشستگان است و به نظرم بیش از 11 میلیون نفر بیمه شده کارگر در کشور وجود دارد. البته این اطلاعات تعداد کارگر به جلسه کمیته مزد ربطی ندارد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در خصوص بحث مزد منطقه ای گفت: یک بحث کارشناسی در جلسات قبل به وسیله مؤسسه پژوهش های تأمین اجتماعی ارائه شد که مقرر شد، این گزارش اصلاح گردد. اصلاحات در آن صورت گرفته و نتیجه آن ارائه خواهد شد.

تاجیک در خصوص اینکه تا چه تعداد جلسات کمیته مزد برای معین سبد معیشت خانوار کارگری شکل می گیرد، اعلام کرد: بالاخره مباحث کارشناسی مطرح می گردد و به نظر من طی حداکثر دو جلسه آینده به یک سبد معیشت معقول می رسیم. اطلاعات مربوط آن را شرکای اجتماعی ارائه می نمایند و تغییر سبد معیشت نسبت به سال گذشته را آنالیز می کنیم و امیدوارم اوایل اسفندماه جمع بندی جلسه کمیته مزد به جلسه اصلی شورای عالی کار ارائه گردد.

وی در خصوص شیوه معین حداقل دستمزد کارگران اعلام کرد: براساس دو معیار این حداقل مزد معین می گردد که یکی براساس سبد معیشت خانوار کارگری یا هزینه زندگی یک کارگر معمولی که قانون گذار گفته است که این هزینه زندگی با نگاه به تورم باشم و در تبصره 2 قانون کار الزام شده است که حداقل مزد کارگر باید بتواند هزینه زندگی خانوار کارگر را پوشش دهد که هنوز سبد معیشت خانوار کارگری معین نشده است.

نماینده کارگران در شورای عالی کار تأکید کرد: در جلسه کمیته تخصصی مزد هم نمایندگان کارگر، هم نمایندگان کارفرما و هم نماینده مؤسسه کار و تأمین ا جتماعی، مرکز آمار ایران، وزارت تعاون، وزارت اقتصاد و انستیتو تغذیه ایران برای معین سبد معیشت خانوار کارگری حضور دارند.

  • شرایط حذف یارانه دهک های پردرآمد و توزیع کالابرگ در سال آینده
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 بهمن 1401 بروزرسانی: 27 بهمن 1401 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1515

به "حداقل دستمزد کارگران بر چه اساسی معین می گردد؟ ، سرنوشت سبد معیشت کارگران در دومین نشست کمیته تخصصی مزد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حداقل دستمزد کارگران بر چه اساسی معین می گردد؟ ، سرنوشت سبد معیشت کارگران در دومین نشست کمیته تخصصی مزد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید