جاهای دیدنی نکا مازندران؛ از آبشار دزده تا غار گمیشان

به گزارش میهن دی ال، شهرستان نکا در استان مازندران با انواع جاهای دیدنی از چشمه و آبشار تا جنگل و روستا، مقصدی عالی برای گذراندن یک تعطیلات به یادماندنی است.

جاهای دیدنی نکا مازندران؛ از آبشار دزده تا غار گمیشان

شهرستان نکا در استان مازندران قرار گرفته است و از غرب به شهرستان میاندرود و ساری، از شرق به شهرستان بهشهر، از شمال به دریای خزر و از جنوب به دامنه های جنوبی رشته کوه البرز محدود می گردد. ارتفاعات این شهرستان پوشیده از جنگل است و درختان مختلفی از آزاد و راش و انجیری گرفته تا افرا، توسکا و شمشاد در آن به چشم می خورد.

امروزه نکا را به نیروگاه برق حرارتی، بندر آزاد امیرآباد، کارخانه کشتی سازی صدرا و تالاب های زیبایش می شناسند؛ اما این همه ماجرا نیست و چشمه های آب معدنی با خواص درمانی و سلامت، آبشارهایی همچون آبشار گوکشان (لیمونده) و روستاهای زیبایی مثل بهزاد کلا و روستای سوچلما و... جاذبه های متعدد این منطقه را تشکیل می دهند. در ادامه این مقاله از خبرنگاران قصد داریم اشاره ای به جاهای دیدنی نکا در استان مازندارن داشته باشیم.

جاهای دیدنی نکا مازندران عبارت اند از:

 • روستای کچپ محله
 • چشمه آب معدنی قرمرض
 • غار گمیشان
 • آبشار دزده
 • روستای سه کیله
 • آبشار سه کیله
 • روستای چناربن زارم
 • روستای ارم
 • آبشار زنگت
 • آبشار اسپه او
 • روستای آکرد
 • روستای سیکا
 • ساحل مروارید نکا
 • روستای اطرب
 • دریاچه طبیعی استخر پشت
 • بهترین زمان سفر به نکا

روستای کچپ محله

روستای کچپ محله در بخش هزار جریب شهرستان نکا واقع است و از آنجا که روی تپه ای قرار گرفته است که دورتادورش را درختان کچپ پوشانده اند، به روستای کچپ محله معروف شده است. بیشتر مردم این روستا به کشاورزی و دامداری مشغول هستند؛ ضمن اینکه کشت گیاهان دارویی خصوصا گل گاو زبان در این منطقه، رونق خاصی دارد. طبیعت بکر و دوست داشتنی این روستا برای بسیاری از گردشگران مجذوب کننده است.

چشمه آب معدنی قرمرض

چشمه شفا بخش آب معدنی قرمرض از مشهورترین جاذبه های گردشگری شهرستان نکا است که در روستای کوچک قرمرض در فاصله 10 کیلومتری شهر نکا و در منطقه جنگلی بسیار زیبایی قرار گرفته است.

معروفیت این چشمه به خاصیت درمانی آن در رفع سنگ کلیه برمی گردد که باعث شده است گردشگران زیادی به این منطقه سفر کنند؛ هرچند که احداث سرویس بهداشتی، قهوه خانه، آلاچیق و... در اطراف چشمه نیز در افزایش تعداد گردشگران بی تأثیر نبوده اند.

غار گمیشان

غار گمیشان که به عنوان یکی از آثار ملی ایران و یکی از جاهای دیدنی استان مازندران به شمار میرود، در روستای گمیشان، جنب جاده ساری به گرگان قرار گرفته است و قدمتش به 14 تا 15 هزار سال قبل برمی گردد. این غار تاریخی در نزدیکی غارهای هوتو و کمربند و در دو کیلومتری محوطه باستانی گوهرتپه واقع است و تا به امروز از آن 40 هزار تکه استخوانی و 30 هزار دست ابزار سنگی و تعدادی سفال کشف شده است.

آبشار دزده

آبشار دزده (آبشار درویشان) در سه کیلومتری غرب روستای درویشان از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا قرار گرفته است که در میان مزارع و مراتع و جنگل درختان پهن برگ قرار گرفته است. این آبشار از آبشارهای پرآب منطقه محسوب می گردد که حوضچه آن با حدود 15 متر ارتفاع، دارای عمق زیادی است. برای رفتن به این آبشار، از شهر نکا به طرف هزار جریب بروید و پس از رسیدن به روستای سه کیله، از راستای فرعی و زیبا راهی روستای درویشان شوید.

روستای سه کیله

روستای سه کیله در 18 کیلومتری شهر نکا و در همسایگی روستاهای بالا زرندین، اوکرکا و درویشان قرار گرفته است. خانه هایی که همچنان شکل سنتی خود را حفظ کرده اند، تنها جاذبه روستا نیستند و چشمه ها و آبشار آن نیز ارزش دیدن دارند که از آن جمله می توان به هلی چشمه، افرا بن چشمه، کندل چشمه، فتحعلی چشمه و سیما چشمه اشاره کرد. مزارع و مراتع اطراف روستا نیز با چشم انداز بسیار زیبای خود در هر چهار فصل سال دلربایی می کنند؛ هرچند این زیبایی در بهار و پاییز به اوج خود می رسد.

آبشار سه کیله

آبشار سه کیله در فاصله سه کیلومتری روستای سه کیله و در وسط درختان جنگلی قرار گرفته است. این آبشار حدود 30 متر ارتفاع دارد که از بلندای صخره ای صیقلی به پایین می ریزد و همجواری گیاهان با جریان آب، چشم انداز فوق العاده زیبایی را خلق کرده است. آبشار سه کیله در فصل بهار پرآب می گردد و مجذوب کنندهیتی دوچندان پیدا می کند.

روستای چناربن زارم

روستای چناربن زارم، منطقه ای جلگه ای و کوهستانی است که در 75 کیلومتری جنوب بخش هزار جریب شهرستان نکا قرار گرفته است. این منطقه زمستان هایی برفی و سرد دارد؛ هرچند در بهار و تابستان آب وهوای خنک و ییلاقی پیدا می کند. در صورت بازدید از این روستا، از آبشار چناربن در منطقه جنگلی بالادست روستا و تکیه امام حسین(ع) با قدمتی بیش از 200 سال غافل نشوید.

روستای ارم

روستای ارم با وجود جنگل های بکر و طبیعی، چشمه سارها و... از زیباترین روستاهای بخش هزارجریب شهرستان نکا به شمار میرود. کوه های سرسبز و جنگلی اطراف روستا و عبور رودخانه ارم رود از وسط آن، مجذوب کنندهیت زیادی به این منطقه بخشیده اند. حدود دو کیلومتر بالاتر از روستای ارم و در راستا رودخانه، آبشار معروف لیدر قرار گرفته است که به علت واقع شدن در میان جنگل و کوه و نیز چشمه های اطرافش، از جاذبه های گردشگری شهرستان محسوب می گردد.

علاوه بر سنگ صخره ای طلایی رنگی که از جاذبه های منطقه ارم است و در کنار رودخانه ارم و بالاتر از آبشار لیدر قرار گرفته است؛ بازدیدی هم از امام زاده پنج تن روستای ارم داشته باشید.

آبشار زنگت

آبشار پله ای زنگت با ارتفاع حدود 20 متر، در منطقه ای جنگلی و در جنوب روستای زنگت پایین قرار گرفته است. این آبشار پس از جاری شدن، از ارتفاعات جنوبی روستا به رودخانه زارم رود می ریزد. پوشش جنگلی انبوه و فراوانی همچون درخت ممرز، ال، شمشاد، بلوط، شیردار، ازگیل وحشی، آلوچه وحشی و... در این منطقه باعث شده است که آبشار زنگت، چشم انداز خارق العاده ای پیدا کند.

آبشار اسپه او

آبشار اسپه او به صورت پلکانی و کاسه ای است و شامل حوضچه های آهکی در هفت طبقه می گردد. این آبشار با ارتفاعی بیش از 30 متر، در منطقه هزار جریب در 30 کیلومتری بهشهر قرار گرفته است که برای رسیدن به آن باید از راستا زیبایی عبور کنید و گاهی اوقات در میان جنگل پا در آب رودخانه بگذارید. با توجه به جنگلی بودن منطقه، بهترین زمان سفر به آبشار اسپه او را می توان فصل بهار و تابستان دانست. اسپه او در گویش محلی به معنای آب سفید است و از چشمه ای در دل کوه سیاخانی سرچشمه می گیرد و به نکارود می ریزد.

روستای آکرد

روستای آکرد از روستاهای هزار جریب شهرستان نکا است که از جمله جاذبه های آن می توان به چشمه های خودجوش فراوانی اشاره کرد که معروف ترین آن ها حسندا چشمه کناکرد و جرجری چشمه هستند که در وسط جنگل های سرسبز و بکر قرار گرفته اند و در طول سال گردشگران زیادی را به خود جذب می کنند.

روستای سیکا

روستای سیکا از توابع بخش هزارجریب شهرستان نکا است که در منطقه جنگلی و ییلاقی استخر پشت و روی کوه های ببر چشمه قرار گرفته است و به علت طبیعت بی نظیرش، از منطقه ها پرطرفدار بین گردشگران و طبیعت گردان به شمار می رود.

بیشتر اهالی روستا سید هستند و در گذشته از روستاهای اطراف برای بردن تبرک به این روستا می آمدند. امام زاده ابراهیم (ع) و امام زاده یحیی (ع) در جوار این روستا هستند که بازدید از آن ها خالی از لطف نخواهد بود. وجود آب آشامیدنی، سرویس بهداشتی، کلبه هایی برای اقامت، برق سیار در مرکز جنگل و ارتفاعات انبوه باعث شده است که گردشگران زیادی، به خصوص در فصل تابستان، این منطقه را برای سفر خود در نظر بگیرند.

ساحل مروارید نکا

یکی از زیباترین سواحل ایران را می توانید در 25 کیلومتری شهر نکا و در جوار دریای زیبای استان مازندران پیدا کنید که در طول سال میزبان خیل بزرگ مسافران و گردشگرانی است که این منطقه را برای سفر خود انتخاب کرده اند.

در این ساحل امکاناتی نظیر سرویس بهداشتی، اتاق هایی برای اقامت، آلاچیق ها، پارک کودک، امکانات قایق سواری، قهوه خانه، بوفه و نیز کلیه مایحتاج ضروری مسافران در نظر گرفته شده است.

روستای اطرب

اطرب، روستایی واقع در هشت کیلومتری شمال شهرستان نکا است که علت نام گذاری آن به اطرب (به معنای شادابی و نشاط)، شادی و سرور مردم آن بوده است.

امام زاده عبدالله اطرب جزو آثار تاریخی و زیارتی این روستا محسوب می گردد که قدمت این سازه آجری و هشت ضلعی به 800 سال قبل می رسد. درختان قدیمی در اطراف بنای امام زاده و همین طور معماری آن بر مجذوب کنندهیت این امام زاده افزوده است. آب انباری نیز در اطرب وجود دارد که متعلق به دوره قاجار بوده و به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دریاچه طبیعی استخر پشت

دریاچه ای طبیعی در روستای استخر پشت در 35 کیلومتری شهر نکا قرار گرفته است که وسعت حوضچه مرکزی آن به بیش از نیم هکتار و حاشیه آن به حدود 6 هکتار می رسد. این دریاچه به شکل گودالی بزرگ و دایره ای شکل است که اطراف آن را مزارع برنج و نیزارها پوشانده اند و از آب آن برای آبیاری حدود 50 هکتار از شالیزارهای روستاهای مجاور استفاده می گردد. مردم بومی به این دریاچه، اسطل می گویند و افسانه های بی شماری برای آن گفته و اشعار زیادی در وصفش سروده اند.

بهترین زمان سفر به نکا

بهترین زمان سفر به نکا، فصل بهار و تابستان است که آب وهوای مطبوع و خنکی بر این منطقه حکم فرما می گردد و در این ایام از سال می توان سفری خاطره انگیز را تجربه کرد. یادمان باشد که بخش مهمی از هر سفری، حفاظت و حراست از محیطزیست و طبیعتی است که بی منت و با عشق در اختیار ما قرار گرفته تا در آن به آسایش برسیم.

منبع: کجارو / irandeserts.com / خبرگزاری ایسنا / wikimapia.org
انتشار: 10 اسفند 1400 بروزرسانی: 10 اسفند 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1276

به "جاهای دیدنی نکا مازندران؛ از آبشار دزده تا غار گمیشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی نکا مازندران؛ از آبشار دزده تا غار گمیشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید