تفویض اختیار آمریکا به عمان برای مذاکره با صنعا، جدیت انصارالله برای سرانجام جنگ

به گزارش میهن دی ال، به نظر می رسد ائتلاف عربی و آمریکا در تفویض اختیار به دولت عمان برای حل و فصل بحران یمن توافق نظر دارند.

تفویض اختیار آمریکا به عمان برای مذاکره با صنعا، جدیت انصارالله برای سرانجام جنگ

با تور عمان ارزان قیمت از سفری عالی برای کسب آرامش لذت ببرید و با شهرهای زیبای صلاله و مسقط آشنا شوید.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه المسیره، هیئت دفتر سلطنتی عمان در سفر به صنعا دیدارهای متعددی با رهبران انصارالله داشت و در مورد اقدامات نهایی برای بازگشایی فرودگاه صنعا و برداشتن محدودیت های تحمیلی از سوی ائتلاف سعودی- اماراتی بر بندر حدیده بحث و گفتگو کرد.

با وجودی که این دیدارها محرمانه بود، منابع سیاسی مطلع گفتند، تفاهمات مثبتی در این دیدارها وجود داشت که می توانند به درد و رنج ملت یمن ناشی از محاصره این کشور انتها دهند.

این منابع گفتند، هیئت عمانی مطالبات صنعا در مورد مخالفتش با شروط مربوط به بازگشایی فرودگاه صنعا و مخالفت با تفتیش پروازهای انسانی و تجاری فرودگاه صنعا توسط ائتلاف عربی یا متحدان آن در استان های جنوبی را درک نموده است.

منابع مذکور گفتند، در این دیدارها پرونده اسیران و بازداشتی ها آنالیز شد و هیئت عمانی جدیت انصارالله را در برقراری صلح به چشم دید و صنعا در قبال پیشنهادات این هیئت درخصوص برقراری آتش بس و برگزاری گفت وگوی سیاسی جامع انعطاف نشان داد.

به گفته این منابع، هیئت عمانی امکان کاهش حملات هوایی و زمینی انصارالله به خاک عربستان را آنالیز و انصارالله بیان کرد، در قبال آتش بس کامل، لغو محاصره یمن و خروج نیروهای خارجی از سراسر خاک این کشور حاضر به توقف حملاتش به عربستان است.

روزنامه الاخبار به نقل از یک منبع مطلع نوشت، صنعا برای گفت وگو با ریاض پیرامون پرونده های مختلف اعلام آمادگی کرد اما پیشنهاد ریاض را درمورد موافقت با بازگشایی مستقیم فرودگاه صنعا و بندر حدیده در ازای توقف عملیات هوایی و دریایی در مأرب و داخل عربستان را که از سوی هیئت عمانی مطرح شد، نپذیرفت.

بیانبه محمد عبدالسلام، سخنگوی انصارالله و رئیس هیئت مذاکرات صنعا که با هیئت عمانی به صنعا بازگشته نشان می دهد که این سفر در راستای تکمیل کوشش های اجرا شده در مسقط برای حل بحران یمن است.

این هیئت عمانی روز شنبه یک روز پس از تماس تلفنی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با یوسف البوسعیدی، همتای عمانی خود به صنعا سفر کرد.

بلینکن در این تماس بر حمایت از کوشش های بین المللی برای برقراری صلح در یمن تاکید نمود و به نظر می رسید لحن تهدیداتی که وزارت خارجه آمریکا روز پنج شنبه داشت و صنعا را به اجتناب از صلح و ممانعت از کوشش های بین المللی متهم کرد، تغییر نموده است.

در این راستا، منابع سیاسی گفتند، موضع آمریکا و عربستان تغییر نموده است و دو کشور طرح بین المللی حل جامع را تایید می نمایند.

به نظر می رسد توافق نظری در تفویض اختیار به عمان برای ایفای نقش خود در حل بحران یمن وجود دارد زیرا آنچه هیئت عمانی به صنعا آورده با مطالبات انصارالله درمورد لغو محاصره بندر حدیده و بازگشایی فرودگاه به عنوان مدخل اصلی برای دستیابی به توافق های دیگر مانند آتش بس، لغو محاصره فرودگاه ها، بنادر و گذرگاه های زمینی، برطرف محدودیت های جابجایی اقتصادی و بازگشت به مذاکرات همخوانی دارد.

منابع مختلفی در صنعا گفتند، هیئت عمانی پیامی به انصارالله داشت مبنی بر اینکه عمان بند تضمین های بین المللی درخصوص اجرای هرگونه توافقی که به انتها دادن به جنگ، لغو محاصره و برقراری صلح در یمن منجر می گردد، حل و فصل خواهد نمود.

با وجود این فضای مثبت، ائتلاف سعودی-اماراتی نسبت به اجازه ورود کشتی های نفتی مصادره شده در جیبوتی به بندر حدیده واکنش نشان داد.

در همین رابطه، عبدالقادر المرتضی، رئیس کمیته ملی امور اسیران در صنعا از دستور عربستان به متحدان خود برای توقف همه قراردادهای داخلی تبادل اسیران پرده برداشت و در توییتی نوشت که دستورات جدید عربستان به مزدوران خود برای توقف همه عملیات تبادلات مورد توافق موجب شد هفت عملیات تبادل اسیران که شامل 400 اسیر از دو طرف می شد، تعلیق گردد.

همزمان ده ها تن از فعالان وابسته به ائتلاف عربی، عمان را به باد انتقاد گرفته و این سفر هیئت عمانی به صنعا را نقض حاکمیت یمن دانستند و عمان را به تهیه قرارداد صلحی متهم کردند که به مشروعیت عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری دولت مستعفی یمن انتها داده و به ضرر طرف های دیگر به انصارالله پیروزی دیپلماتیک هدیه می دهد.

منبع: عصر ایران
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 948

به "تفویض اختیار آمریکا به عمان برای مذاکره با صنعا، جدیت انصارالله برای سرانجام جنگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفویض اختیار آمریکا به عمان برای مذاکره با صنعا، جدیت انصارالله برای سرانجام جنگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید