بمباران فراگیر یمن با یاری آمریکا انجام می گردد

به گزارش میهن دی ال، 2 عضو کنگره آمریکا با اشاره به اینکه کشورشان در بمباران گسترده منطقه ها یمن دخالت دارد خواهان خاتمه دادن به این فرایند شده اند.

بمباران فراگیر یمن با یاری آمریکا انجام می گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، دو عضو کنگره آمریکا با نگارش یادداشتی در روزنامه گاردین ضمن اذعان به اینکه جنگنده های سعودی با یاری آمریکا یمن را هدف بمباران های گسترده قرار می دهند خواهان سرانجام این فرایند شده اند.

برنی سندرز، عضو ارشد کمیته بودجه مجلس سنا و راهیت کانا، عضو مجلس نمایندگان آمریکا این یادداشت را امروز آدینه در روزنامه گاردین منتشر نموده اند.

آن ها می نویسند: این جنگی است که ایالات متحده از آن حمایت نموده و به شدت در آن مشارکت نموده است. وقت آن است که این همدستی سرانجام یابد.

سندرز و کانا برای شرح درباره شرایط یمن به گزارش مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده مسائل بشردوستانه سازمان ملل اشاره نموده اند و نوشته اند: اقتصاد این کشور وارد مراحل نوی از فروپاشی شده و موج سوم همه گیری کرونا، نظام بهداشتی شکننده این کشور را در معرض خطر قرار داده است.

دو عضو کنگره آمریکا خاطرنشان نموده اند که ایالات متحده ابتدا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما و پس از آن در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ جزو شریکان اصلی این جنگ وحشتناک بوده است.

سندرز و کانا گفته اند که آن ها از اعلانیه دولت نو آمریکا به ریاست جو بایدن که گفته بود میخواهد به حمایت از عملیات های تهاجمی نظامی در یمن سرانجام دهد، حمایت نموده اند، اما بحران کماکان ادامه دارد.

به نوشته این دو عضو کنگره، پیمانکاران دفاعی آمریکا کماکان خدمت رسانی به هواپیما های عربستان سعودی را ادامه می دهند و ایالات متحده چندی پیش فروش سلاح های نو به سعودی ها را تأیید نموده است.

یادداشت سندرز و کانا پس از آن منتشر شده که فعالان 60 گروه حقوق بشری خواهان احیای کمیته ویژه ای شده اند که مأمور تحقیق درباره جرائم جنگی احتمالی در جنگ یمن بوده اند.

کن راث از فعالان دیده بان حقوق بشر گفت: در یمن، خلأ مرگباری برای مسئولیت پذیری وجود دارد و علت آن این است که عربستان سعودی، تنها مکانیسم موجود [برای تحقیقات]را از بین برده است.

راث تصریح کر مقام های عربستان سعودی با باج دهی، اعمال زور و روش های دیگر توانست در ماه اکتبر شورای حقوق بشر سازمان ملل را مجاب کند تحقیقات سازمان ملل در مورد ارتکاب جرائم جنگی در یمن را تعطیل کند.

روزنامه گاردین روز چهارشنبه گزارش داده بود عربستان سعودی کوشش هایی پن هایی را برای تحقیقات سازمان ملل درباره نقض حقوق بشر در یمن شروع نموده است.

این روزنامه توضیح داد ریاض با توسل به مجموعه تدابیری که به کار گیری مشوق ها و تهدیدها را در برمیگیرد درصدد جلوگیری از انجام این تحقیقات است.

گاردین اضافه نمود که بعضی دیپلمات ها، سیاستمداران و فعالان این اقدامات عربستان سعودی را کارزار فشار پنهانی توصیف نموده اند و می گویند که سعودی ها با استفاده از این اقدامات سعی دارند تا برای تضمین توقف تحقیقات، مقامات را تحت تأثیر قرار دهند.

عربستان سعودی پیش از این هم در ماه اکتبر به وسیله اقداماتی مشابه توانست از تمدید مأموریت سازمان ملل برای انجام تحقیقات مستقل درباره جنایت های جنگی در یمن جلوگیری کند.

این گزارش در حالی منتشر شد که برنامه دنیای غذا شاخه یاری غذایی سازمان ملل متحد و بزرگترین نهاد انسانی دنیا در زمینه امنیت غذایی و برطرف گرسنگی در اواخر مهرماه اعلام نموده بود که مردم یمن با کمبود شدید مواد غذایی روبرو شده اند و به خوردن برگ درختان روی آورده اند.

عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین 1394 با ادعای کوشش برای بازگرداندن رئیس جمهور مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور نموده است.

ائلاف سعودی تا به امروز با تجاوز نظامی به یمن هیچ یک اهدافش را محقق ننموده است. در حالی که این اقدام با کشته و زخمی شدن ده ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت های این کشور و توسعه قحطی و گرسنگی و بیماری های واگیردار همراه شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 1 اسفند 1400 بروزرسانی: 1 اسفند 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1267

به "بمباران فراگیر یمن با یاری آمریکا انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بمباران فراگیر یمن با یاری آمریکا انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید