بررسی شرایط و مزایای اینترنت 5G و اثرات آن بر زندگی ما

به گزارش میهن دی ال، روزنامه شرق: برای کاربرانی که اینترنت را در ایران با سرویس های دایال آپ تجربه کردند، شاید سرعت فعلی اینترنت چیزی شبیه به یک معجزه و جوابگوی نیاز های اساسی شان باشد. با این حساب شاید این سؤال برای خیلی ها ایجاد شود که با توجه به برطرف شدن نیاز عمده مردم با چنین خدماتی چه نیازی به استفاده از نسل جدید شبکه تلفن همراه وجود دارد؟ برای دانستن پاسخ این سؤال کافی است یک فلش بک به 30 سال گذشته بزنید. همچنان که در این 30 سال با ورود اینترنت به زندگی مردم در ایران، تقریبا زندگی بدون آن غیرممکن است، باید پذیرفت که بدون همراه شدن با نسل جدید دنیای ارتباطات هم عملا زندگی در دنیای جدید برای مردم غیرممکن خواهد شد.

بررسی شرایط و مزایای اینترنت 5G و اثرات آن بر زندگی ما

30 سال پیش حتی امکان ارسال پیامک هم وجود نداشت و الان با ارسال موقعیت جغرافیای زنده، دو طرف حاضر در یک قرار دیدار به خوبی از موقعیت جغرافیایی یکدیگر، مدت زمان باقی مانده برای دیدار و ترافیک و سایر مسائل حاشیه ای دیگر هم باخبر می شوند. این ها البته خدماتی است که نسل چهارم شبکه تلفن همراه به مشتری ها ارائه می دهد و با آغاز دسترسی به نسل پنجم شبکه تلفن همراه باید منتظر تغییرات بزرگ تر در سبک زندگی هایمان باشیم.

چیز هایی که در گذشته بخشی از رمان های تخیلی ژول ورن به حساب می آمدند، حالا با راه اندازی نسل پنجم شبکه تلفن همراه یا همان 5G محقق و بخشی از زندگی روزانه ما می شود. شبکه 5G با جدیت به سمت تصاحب دنیای فناوری حرکت می کند. نسل بعدی ارتباطات موبایلی، با سرعتی بسیار بیشتر، قابلیت های فراوانی را در اختیار شرکت ها و کاربران قرار می دهد که پیاده سازی و استفاده از آن را اجتناب ناپذیر می کند.

فایوجی چیست و چگونه قرار است زندگی را متحول کند؟

وقتی صحبت از 5G می شود، احتمالا همه به دسترسی به اینترنتی با سرعت بالاتر فکر می کنند و اینکه صفحات وب با سرعتی چندبرابری بارگذاری می شوند و تأخیر های گذشته در آن ها معنی ندارد. این تصور البته درست است، اما همه داستان اینترنت 5G نیست. برای اینکه بدانیم اینترنت نسل پنجم قرار است چه تحولی در زندگی ما ایجاد کند، بد نیست نگاهی به سیر نسل های مختلف شبکه تلفن همراه بیندازیم. وقتی نسل دوم شبکه تلفن همراه یا همان 2G وارد بازار شد، ارتباطات وایرلس تلفنی علاوه بر صوت، از پیامک نیز پشتیبانی کردند. اگر از متولدان دهه 60 به قبل بپرسید، حتما به خاطر دارند که در دهه 80 باید به اداره مخابرات مراجعه و فرمی را پر می کردند تا سامانه ارسال و دریافت پیامک روی گوشی همراه راه اندازی شود.

2G البته محصول دهه 90 میلادی است، اما 10 سال بعد و بعد از سال 2000 و حوالی دهه 80 شمسی به زندگی ایرانی ها وارد شد. اما همین ورود موجب شد تغییر نسل های بعدی به کندی 2G انجام نشود و حالا ایرانی ها از نسل چهارم شبکه تلفن همراه برخوردار شوند. با عبور از نسل دو نوبت به نسل سوم شبکه تلفن همراه رسید. چیزی که در آن انتقال داده علاوه بر تماس صوتی و پیامک به خدمات شبکه تلفن های همراه اضافه شد.

در نهایت هم 4G LTE سرعت و اطمینان پذیری این قابلیت ها را افزایش داد. همان طور که مشاهده شد در فرایند ارتقای هر نسل به نسل بعدی یک اتفاق مهم بنیادی در زمینه ارتباطات رخ داد. از این رو آنچه در شبکه های 5G قرار است رخ دهد، چیزی فراتر از افزایش چشمگیر سرعت است. اگرچه سرعت در این شبکه ها به شدت افزایش می یابد، اما آن چیزی که با توسعه این شبکه ها موجب دگرگونی سبک زندگی ها می شود، دسترسی متفاوت به اینترنت در همه جا و همچنین امکان ارتباط برقرارکردن اشیا با یکدیگر است. چیزی که در حال حاضر تکان جدی به بازار بزرگ گوشی های همراه داده، اما در سال های آینده و با توسعه این شبکه و افزایش کاربران آن بی شک در بازار هایی نظیر لوازم خانگی یا خودرو هم تحولات بزرگی ایجاد می کند.

5G چطور کار می کند؟

انتقال اطلاعات اینترنت 5G یا نسل پنجم از طریق امواج رادیویی با طول موج های بسیار کوتاه انجام می شود. به این امواج، امواج میلی متری، (millimeter Waves) یا ریزموج ها (امواج مایکروویو) گفته می شود که فرکانسی بین 30 تا 300 گیگاهرتز و طول موجی بین یک تا 10 میلی متر دارند. به لطف طول موج های کوتاه امواج میلی متری، حجم بیشتری از اطلاعات در زمان کمتری منتقل می شود. این یعنی انتقال حجم بیشتر اطلاعات در زمان کمتر که سرعت فوق العاده ای را برای کاربران به ارمغان خواهد آورد. علاوه بر این، دستگاه ها و گجت ها برای اتصال به اینترنت 5G انرژی کمتری مصرف می کنند؛ درنتیجه طول عمر بیشتر باتری دستگاه ها، از مزایای اینترنت 5G است. بهبود شرایط پایداری در اتصال به شبکه، تقویت سیگنال و ظرفیت بیشتر انتقال داده ها، ازجمله دیگر ویژگی های این شبکه است.

مزایای 5G چیست؟

حدبیشتر سرعتی که برای 5G در نظر گرفته شده 10 گیگابیت بر ثانیه با دامنه تأخیر یک میلی ثانیه است. به عبارت ساده، 5G امکان دانلود و آپلود داده ها را با سرعت بسیار بیشتری فراهم می کند. سرعت دانلود در نسل چهارم یا LTE حدود 15 مگابیت بر ثانیه و تأخیر 50 میلی ثانیه است که البته این سرعت بسته به پوشش شبکه، تعداد کاربران متصل و دستگاه مورد استفاده متغیر است. اما 5G این امکان را به شما می دهد تا تعداد دستگاه های متصل به شبکه را تا صد برابر افزایش دهید. کاهش 90درصدی در مصرف انرژی در شبکه، افزایش عمر باتری دستگاه های کم مصرف تا 10 سال و پوشش صددرصدی و دردسترس بودن 99.999 درصد از دیگر مزایای این شبکه است.

علاوه بر این با توسعه این شبکه و افزایش کاربران آن در سرتاسر دنیا و رونق بازار آن اتفاقات تازه تری هم در راه خواهد بود. یکی از آن ها ارائه راهکار های تازه ای برای مسئله بحران انرژی در دنیاست. این مؤلفه از آن رو واجد اهمیت است که مسئله مدیریت مصرف انرژی و عدم توجه به آن چالش های بسکمک را برای کشور ها ایجاد کرده و خواهد کرد. ارتباط این مسئله با نسل جدید اینترنت آنجایی مورد توجه قرار می گیرد که بدانیم در سایه توسعه 5G در دنیا به زودی تمامی ابزار و لوازم خانگی همچون یخچال، تلویزیون، اجاق گاز و حتی لامپ های خانه شما به اینترنت متصل شده و امکان کنترل بهتر مصرف انرژی را به صاحبان خود خواهد داد. در این شرایط محروم شدن از چنین تکنولوژی هایی ما را با مسائل عدیده ای روبه رو خواهد کرد.

نسل پنج و مدیریت بحران

شاید یکی از ملموس ترین خدمات نسل پنجم اینترنت در مدیریت بحران باشد. یکی از کاربرد های این فناوری، ارائه هشدار های به موقع و لازم در شرایط بحرانی است. با به کارگیری این نسل ارتباطی می توان اطلاعات بیشتری از رخداد ها و حوادث جمع آوری کرد. این فناوری کمک خواهد کرد سرویس های اینترنت اشیا از حالت جزیره ای به حالت یکپارچه سوق داده و مدیریت یکپارچه منابع محقق شود؛ موضوعی که برای کشور سیل خیز و زلزله خیز ما بسیار مؤثر بوده و تلفات جانی و خسارات مادی را کم خواهد کرد. در کنار این مقوله باید به قدرت خدمات اتوماتیک و ربات ها به خصوص در حوزه های پزشکی و حمل ونقل هم اشاره کرد. چشم اندازی که نسل پنجم اینترنت برای خود تعریف کرده، شامل ربات های اتوماتیک پزشکی و خودرو های خودران برای تردد در جاده ها و امکان نظارت بر عملکرد آنهاست که این مسئله نیازمند سرعت بالاتر برای پردازش اطلاعات خواهد بود و نسل های فعلی اینترنت چنین امکانی را به مخاطبان شان ارائه نمی دهند.

از سویی رقابت شدید کشور ها در ساخت تجهیزات شبکه های مخابراتی ازجمله موضوعاتی است که نسل جدید اینترنت می تواند کمک بسکمک به این مسئله کند، شبکه های مخابراتی که در لباس های هوشمند هم به کار گرفته می شوند، نیازمند پردازنده های ریزتر و با سرعتی بالاتر هستند. از این ها گذشته درک تمایز نسل پنجم اینترنت وقتی آسان تر می شود که محدودیت های نسل های گذشته اینترنت را بهتر درک کرده و آن را به طور ملموس حس کنیم. آن هم زمانی که بدانیم نسل پنجم اینترنت در مقایسه با نسل های گذشته خود از قیمت بسیار مناسب تری برخوردار بوده و هزینه ها را به شدت کاهش خواهد داد.

رشد مویرگی 5G در دنیا

اگرچه قرار بود از سال 2020 سوت آغاز دسترسی به 5G در دنیا نواخته شود، اما از سال 2019 بسکمک از پیشگامان عرصه تکنولوژی برای کاربران خود امکان دسترسی به 5G را فراهم کرده بودند. در اوایل سال 2012 میلادی بود که اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) تحت نظر سازمان ملل برنامه ای را برای توسعه تیم ارتباطات بین المللی موبایلی (IMT) برای افق 2020 و فرای آن آغاز کرد. در نتیجه رسما یک مسابقه دنیای برای تعیین نسل پنجم شبکه موبایل آغاز شد و از آن پس، شاهد رقابت تنگاتنگی میان اپراتور های اینترنت و تلفن همراه در سراسر دنیا هستیم که هر یک به دنبال برقراری و راه اندازی نسل جدید و پرسرعت اینترنت نسل پنجم هستند و از توانایی ها و برنامه های خود در این زمینه رونمایی می کنند. اکنون دسترسی به شبکه 5G روز به روز در دنیای فناوری افزایش می یابد و تا چند سال آینده، بیشتر مردم دنیا توانایی استفاده از امکانات آن را خواهند داشت.

اگرچه برگ برنده 5G توسعه تکنولوژی اینترنت اشیاء است، اما اولین تأثیر مستقیم و ملموس آن در بازار موبایل دیده شده است. رقابت شدیدی که در این زمینه وجود داشت، موجب شده بود تا بسکمک از غول های بازار موبایل خط تولید محصولات جدید سازگار با نسل پنجم شبکه تلفن همراه را از سال 2019 راه اندازی کنند و به این ترتیب در این سال بخشی از محصولات تولیدشده و فروخته شده در بازار موبایل به محصولات سازگار با نسل نوین اینترنت اختصاص داده شد.

پایان اتاق انتظار بیمارستان ها با 5G

این تصور کلی از 5G را که با آن با خیال راحت می توانید به صورت آنلاین فیلم ببینید، کنار بگذارید. این تنها بخش کوچکی از رویداد هایی است که با نسل پنجم می توان انجام داد. استریم کردن فیلم را که با کمی تأخیر همین الان هم می توان با شبکه تلفن همراه نسل چهار انجام داد. اما توسعه 5G می تواند عرصه های مختلف و حتی گاه حیاتی از زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد. یکی از عرصه هایی که می تواند به شدت تحت تأثیر 5G قرار بگیرد، عرصه بهداشت و درمان است.

همه چیز به سرعت فوق العاده و تأخیر اندک اینترنت نسل پنج مربوط است و با در دسترس قرار دریافت آن می توان امیدوار بود که به زودی پیشرفت هایی را در پزشکی از راه دور، درمان از راه دور، عمل جراحی دقیق و حتی جراحی از راه دور در عرصه پزشکی ببینیم. همچنین امکانی که 5G در زمینه اینترنت اشیاء ایجاد می کند، موجب می شود تا لباس های هوشمند اطلاعات جسمی افراد را همیشه و به لحظه چک کنند و به کمک اپلیکیشن ها و ابزاری که برای این منظور پدید می آیند، شرایط جسمانی بیمار را تحلیل و با هشدار های لازم از بروز بیماری های مختلف جلوگیری کنند.

این دستگاه ها مانند سیستم هشدار اولیه عمل می کنند. اگر دستگاه کنترل سلامت نسل آینده مسائل سلامتی پیچیده ای برای شما تشخیص دهد، به آن معنا خواهد بود که باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. بر اساس پیش بینی مؤسسه گارتنر تا پایان سال 2020 سهم بازار و تراکنش های مالی مربوط به اینترنت اشیاء در حوزه پزشکی به 117 میلیارد دلار خواهد رسید.

منبع: برترین ها
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 392

به "بررسی شرایط و مزایای اینترنت 5G و اثرات آن بر زندگی ما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی شرایط و مزایای اینترنت 5G و اثرات آن بر زندگی ما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید