برداشت پرتقال از 15 آبان و صادرات از آذرماه انجام شود

به گزارش میهن دی ال، سومین نشست کمیته فرعی شورای گفت وگوی استان مازندران درباره تعیین زمان مناسب جهت برداشت محصولات مرکبات به ریاست عبداله مهاجر دارابی، رئیس اتاق ساری برگزار گشت.

برداشت پرتقال از 15 آبان و صادرات از آذرماه انجام شود

موضوع برداشت مرکبات به این سبب حائز اهمیت است که سال گذشته برداشت زودهنگام کیوی سبب شد تا بازار این میوه در کشورهای هدف صادراتی با چالش روبرو شود و کیوی مازندران در مقطعی زیر سؤال برود ازاین رو تلاش می شود صادرات پرتقال مازندران به سرنوشت کیوی در سال 98 دچار نشود.

با توجه به اینکه برداشت پرتقال نارس توسط برخی باغداران از شهریورماه آغاز شده است و از طرفی بحث رنگ افزایی و سبز زدایی نیز مطرح شده است، لذا در جلسه قبلی حضور رئیس پژوهشکده مرکبات و میوه های نیمه گرمسیری و شرحات ایشان در رابطه با استاندارد نسبت قند به اسید موجود در پرتقال به میزان معمول برای برداشت که باید 6.2 دهم باشد، و اکنون این میزان کمتر از 5 است، لذا جلسه سوم برای نهایی کردن زمان برداشت برگزار گشت و هر یک از اعضای جلسه شرحاتی را درباره برداشت یا عدم برداشت در اول آبان یا 15 آبان برای مصارف داخلی و صادرات بیان نمودند.

برداشت میوه بر مبنای منافع شخصی نباشد

رئیس اتاق ساری با اشاره به برداشت کیوی در شهریورماه سال گذشته و ورود بخشی از آن به بازار صادراتی که در ادامه با پیگیری اتاق از ادامه صادرات جلوگیری به عمل آمد، تأکید کرد که برداشت میوه نباید بر مبنای منافع شخصی باشد.

عبداله مهاجر دارابی شرح داد: به صرف اینکه هرکسی خودمحور باشد و صادرات را زیر سؤال ببرد نمی شود در بازار داخلی و خارجی حرفی برای گفتن داشت، کیفیت پرتقال باید خوب باشد و اگر دانشگاه علوم پزشکی بر واکس میوه و سبز زدایی با رعایت مواد بهداشتی و استاندارد ایراد نمی گیرد باید قبول کرد.

او درباره رنگ افزایی نیز با توجه به صحبت های موافقان و مخالفان، از دانشگاه علوم پزشکی خواست که دلایل خود برای ممنوعیت این روش را اعلام کند تا به اطلاع صادرکنندگان برسد.

او با اشاره به اینکه بیشتر اعضای جلسه بر زمان برداشت 15 آبان تأکید دارند، این زمان را مناسب دانست و گفت: برای برداشت نوبرانه نیز ابتدای آبان ماه پیشنهاد شده است.

رئیس اتاق ساری درباره صادرات پرتقال اظهار کرد: آمار می گوید که صادرات ما در سال های گذشته از آذرماه آغاز می شد و اکنون چه اصراری هست که پرتقال پیش از موعد برداشت شود و عده ای سوءاستفاده کرده و نام پرتقال مازندران را به چالش بکشند.

برداشت به موقع میوه، صادرات خوب را به دنبال دارد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت مازندران نیز نظر دانشگاه علوم پزشکی و جهاد کشاورزی را ارجح دانست و گفت: برای عدم برداشت مرکبات اگر نیاز است، مانند کیوی مقابل صادرات زودهنگام گرفته شود، بازهم ورود پیدا می کنیم.

حسینقلی قوانلو بیان نمود: این امر طبیعی است که اگر برداشت به موقع و مناسب داشته باشیم، صادرات خوبی هم خواهیم داشت و پرتقال و کیوی مازندران در زمان خود با قیمت بالا در بازارهای هدف صادراتی خریداری می شود.

او با بیان این درباره تاریخ برداشت اختلاف زیاد است، شرح داد: زمانی که میوه طعم و مزه و شیرینی خود را به دست آورده و مشتری پسند است، زمان واقعی برای برداشت و توزیع است.

در این جلسه تأکید شد که در زمان فعلی که هنوز نسبت قند به اسید در پرتقال به اندازه مناسب نرسیده و از طرفی برخی تجار کشورهای دیگر نیز خواسته یا ناخواسته به دنبال خرید زودهنگام پرتقال از مازندران هستند و بازار پرتقال استان را کمرنگ می کنند، لذا اجازه صادرات داده نشود، ضمن آنکه بیشتر اعضای جلسه بر برداشت پرتقال از 15 آبان، و زمان صادرات از آذرماه تأکید دارند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 15 آذر 1399 بروزرسانی: 15 آذر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 602

به "برداشت پرتقال از 15 آبان و صادرات از آذرماه انجام شود" امتیاز دهید

1 کاربر به "برداشت پرتقال از 15 آبان و صادرات از آذرماه انجام شود" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برداشت پرتقال از 15 آبان و صادرات از آذرماه انجام شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید