اتهامات بیشتری درباره تیم های کشتار سعودی مطرح خواهد شد

به گزارش میهن دی ال، به گزارش خبرنگاران، اگنس کالامارد گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور قتل های فراقانونی به گزارش روزنامه واشنگتن پست درباره پرونده جدید علیه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی مبنی بر کوشش برای ترور سعد الجبری مشاور سابق وی توسط تشکیلات امنیتی عربستان واکنش نشان داد.

اتهامات بیشتری درباره تیم های کشتار سعودی مطرح خواهد شد

کالامارد در صفحه توئیتر خود نوشت: اگر اتهامات جدید [از سوی الجبری] ثابت گردد، این نتایج را تقویت می نماید که پادشاهی (عربستان) از سوی ولیعهدی رهبری می گردد که به جوخه های مرگ دستور می دهد و همچنان از پذیرش مسئولیت قتل شانه خالی می نماید.

وی در توئیتی دیگر اضافه نمود: تردیدی ندارم که اتهامات بیشتری در مورد تیم های رسمی کشتار سعودی که به دیگر اماکن جهان اعزام می شوند، مطرح خواهد شد.

لازم به ذکر است که دادگاه آمریکایی در واشنگتن روز دوشنبه دستور احضار محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به همراه تعدادی دیگر از کارمندان دولتی سعودی را صادر کرد.

گفته شده احضار ولیعهد عربستان در ارتباط با پرونده سعد الجبری، افسر سابق سازمان اطلاعات سعودی صادر شده که از سوی مأموران اطلاعاتی سعودی تحت تعقیب قرار گرفته است.

علاوه بر ولیعهد عربستان، همچنین 13 مسئول و کارمند دیگر که دو تن از آنها مقیم آمریکا هستند نیز از سوی دادگاه واشنگتن احضار شده اند.

سعد الجبری مأمور عالیرتبه اطلاعاتی پیشین عربستان که از معاونان شاهزاده محمد بن نایف بود، در دادخواستی که اخیراً در دادگاه فدرال آمریکا تنظیم شد، اظهار داشت که محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سال 2018 تیمی را برای کشتن وی به کانادا- محل تبعید وی- گسیل نموده است؛ اما این توطئه به دست مقامات کانادایی خنثی شد.

این در حالی است که شماری از افراد مطلع اوایل سال جاری به خبرگزاری رویترز گفته بودند که الجبری به مدارکی دسترسی دارد که حاوی اطلاعات حساس است و محمد بن سلمان بیم آن دارد که این اطلاعات برملا شوند.

در این دادخواست 107 صفحه ای که علیه محمد بن سلمان و 24 فرد دیگر در دادگاه فدرال آمریکا در بخش کلمبیا تنظیم شد، الجبری گفت که ولیعهد سعودی در اکتبر 2018 یک تیم ضربت را به کانادا اعزام کرد.

الجبری زمانی که در ترکیه به سر می برد پیغام های تهدیدآمیز از محمد بن سلمان دریافت کرد و این مسئله باعث شد وی به کانادا سفر کند. بن سلمان در این پیغام ها خطاب به الجبری می گوید: به عربستان برگرد تا شرایط را برائت شرح دهم. الجبری نیز در پاسخ می نویسد که نمی تواند.

لازم به ذکر است که دفتر رسانه ای دولت سعودی هنوز نسبت به این دادخواست واکنشی نشان نداده است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 463

به "اتهامات بیشتری درباره تیم های کشتار سعودی مطرح خواهد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتهامات بیشتری درباره تیم های کشتار سعودی مطرح خواهد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید