13 اشتباه کُشنده که نباید در حمام مرتکب شوید

به گزارش میهن دی ال، دوش گرفتن و شستن آلودگی، چربی و عرق از روی پوست کار سختی به نظر نمی رسد. اما رعایت یک سری نکات می تواند تاثیر این کار را بیشتر کند. مقاله امروز به روش صحیح حمام کردن و اشتباهات رایج مرتبط با آن اختصاص دارد. ما را تا انتهای این مطلب همراهی کنید.

13 اشتباه کُشنده که نباید در حمام مرتکب شوید

اشتباهات رایج در حمام کردن

قبل از اینکه درباره روش صحیح حمام کردن صحبت کنیم، می خواهیم به معرفی رایج ترین اشتباهات مرتبط با آن بپردازیم. اشتباهاتی که ممکن است مرتکب شوید عبارتند از:

1. بیش از حد حمام می کنید

اگر کثیف نباشید یا زیاد عرق نکرده باشید، ممکن است چند بار حمام کردن در هفته برایتان کافی باشد. شست وشوی زیاد، چربی و باکتری های سالم را از روی پوست حذف می نماید. بنابراین، زیاد حمام کردن باعث خشکی و خارش پوست می گردد و به باکتری های مضر اجازه می دهد که به وسیله ترک خوردگی های پوست وارد آن شوند. علاوه بر این، دوش گرفتن زیاد باعث هدر رفتن آب می گردد. برخلاف حمام کردن که معمولا احتیاج نیست آن را هر روز انجام دهید، باید دست های خود را به طور مرتب بشویید.

2. از صابون نامناسب استفاده می کنید

صابون های ضدباکتری می توانند بسیاری از باکتری ها، از جمله باکتری های خوب، را از بین ببرند که این باعث می گردد باکتری های مضر مقاوم به آنتی بیوتیک ها وارد پوست شوند. صابون های خشن می توانند پوست شما را خشک نمایند. بنابراین، بهتر است از صابون های ملایم حاوی روغن، پاک نماینده های ملایم یا شاور ژل های (ژل دوش) دارای مرطوب نماینده بهره ببرید. اگر پوست حساسی دارید یا به اگزما مبتلا هستید، صابون های معطر ممکن است پوست شما را تحریک نمایند. به جای این محصولات، از صابون های بدون عطر یا اسانس بهره ببرید.

3. حوله خود را به مقدار کافی نمی شویید

حوله های مرطوب محل رشد باکتری ها، مخمرها، کپک ها و ویروس ها هستند. یک حوله کثیف می تواند شما را به قارچ ناخن پا، خارش ژوک یا خارش کشاله ران (یک نوع عفونت قارچی پوست)، بیماری پای ورزشکار (عفونت قارچی پوست در بین انگشت های پا) و زگیل مبتلا کند. برای جلوگیری از این امر، ضروری است حداقل یک بار در هفته حوله خود را بشویید و آن را بعد از هر بار استفاده کاملا خشک کنید. اگر بیمار هستید یا خانه اتان مرطوب است، برای مثال در تابستان، حوله ها را بیشتر بشویید.

4. لیف حمام را تمیز نمی کنید

لیف حمام برای شست وشو و لایه برداری پوست عالی است، اما می تواند محل مناسبی برای مخفی شدن میکروب ها باشد. شما باید لیف خود را هر هفته به مدت پنج دقیقه داخل سفید نماینده رقیق شده قرار دهید و خوب آبکشی کنید. نگهداری لیف در حمام راحت است، اما توصیه می شوید که آب آن را کاملا بگیرید و در یک جای خنک آویزان کنید تا سریع تر خشک گردد.

5. با آب داغ دوش می گیرید

یک دوش طولانی با آب داغ، به خصوص در زمستان، احساس خوبی به شما می دهد؛ اما چربی طبیعی پوست را از بین می برد و باعث خشکی و خارش آن می گردد. با استفاده کردن از آب گرم به جای آب داغ و محدود کردن زمان حمام به 5 تا 10 دقیقه، از پوست خود محافظت کنید. این امر به ویژه زمانی مهم است که به بیماری های پوستی مانند اگزما یا پسوریازیس مبتلا هستید.

6. موهایتان را زیاد می شویید

چنانچه پوست سرتان چرب نباشد، احتمالا احتیاج نیست هر روز مو های خود را بشویید. اگر مو های فر یا رنگ شده دارید، آن ها را کمتر بشویید تا بیش از حد خشک نشوند. بنابراین، فاصله بین شست وشو ها را زیاد کنید و تاثیر این کار را روی موهایتان ببینید. حتی اگر هر روز ورزش می کنید یا تعریق زیادی دارید، بهتر است یک برنامه منظم برای شستن مو ها داشته باشید. احتیاج به شامپو زدن با بالا رفتن سن کمتر می گردد، چون پوست سر چربی کمتری فراوری می نماید.

7. در داخل حمام دستگیره یاریی نصب نکرده اید

هر سال هنگام حمام کردن، تعدادی زیادی از افراد در حین داخل یا خارج شدن از وان یا در حین استفاده از دوش، زمین می خورند و آسیب می بینند. دستگیره یاریی می تواند به جلوگیری از این حادثه یاری کند. علاوه بر این، قرار دادن کفپوش ضدلغزش در داخل وان و زیر دوش هم ایده خوبی است.

8. سردوش حمام را تمیز نمی کنید

سردوش حمام یک محل ایدئال برای باکتری هایی است که دوست دارند در سوراخ های کوچک، مرطوب و تاریک رشد نمایند. هنگامی که آب از سردوش جاری می گردد، باکتری ها می توانند وارد هوایی شوند که تنفس می کنید. اجتناب از این کار سخت است، اما می توانید سردوش را با آب جوش تمیز کنید تا باکتری ها از بین بروند. بعلاوه توصیه می گردد قبل از دوش گرفتن، یک دقیقه شیر آب داغ را باز بگذارید و پس از اتمام حمام کردن، تا حد ممکن آب را از سردوش تخلیه کنید.

9. بلافاصله بعد از حمام از مرطوب نماینده استفاده نمی کنید

لوسیون، کرم یا هر مرطوب نماینده دیگری با به دام انداختن رطوبت در پوست شما به حفظ نرمی و لطافت آن یاری می نماید. برترین زمان برای استفاده از مرطوب نماینده، بلافاصله بعد از حمام است. چند دقیقه پس از خشک کردن پوست، از کرم مرطوب نماینده بهره ببرید.

10. برای شستن همه نقاط بدن از صابون استفاده می کنید

همه نواحی بدن شما برای تمیز شدن به صابون احتیاج ندارند. صابون را به زیر بغل، کشاله ران، پاها، دست ها و صورت خود محدود کنید و بقیه قسمت های بدن را با آب گرم بشویید. این کار به جلوگیری از خشک شدن بیش از حد پوست یاری می نماید. استفاده از صابون در داخل واژن می تواند آن را تحریک کند و تعادل باکتری های طبیعی را از بین ببرد که این به واژینوز باکتریایی منجر می گردد.

11. زخم های سطحی را می پوشانید

احتیاج نیست زخم های سطحی یا جزئی را خشک نگه دارید یا روی آن ها را در حین دوش گرفتن بپوشانید. اگر زخم سطحی دارید، بهتر است پانسمان را بردارید و هر روز آن را با صابون و آب گرم تمیز کنید. بعد از خشک شدن، یک بانداژ تازه روی آن قرار دهید. درباره نحوه مراقبت از زخم های جدی تر با پزشک مشورت کنید.

12. هواکش حمام را روشن نمی کنید

حمام در حین دوش گرفتن بسیار مرطوب می گردد و رطوبت موجود در هوا می تواند به مرور زمان به سطوح چوبی و دیوار های گچی آسیب برساند. از سوی دیگر، رطوبت محل مساعدی برای رشد کپک ها و باکتری ها ایجاد می نماید. برای یاری به کنترل رطوبت، هر بار که حمام می کنید فن یا هواکش را روشن کنید و پس از اتمام دوش گرفتن، آن را تا زمانی که رطوبت کم گردد روشن نگه دارید.

13. پرده حمام را تمیز نمی کنید

پرده حمام هم می تواند مکان مناسبی برای مخفی شدن باکتری ها باشد. به همین علت، توصیه می گردد آن را به طور مرتب تمیز یا عوض کنید تا ایمن بمانید.

روش صحیح دوش گرفتن

برخلاف تصور بسیاری از مردم، مجبور نیستید هر روز دوش بگیرید. به خصوص در زمستان که هوا خشک است و زیاد عرق نمی کنید، چند بار دوش گرفتن در هفته تاثیر مثبتی روی پوست شما دارد. روش صحیح حمام کردن زیر دوش به صورت زیر است:

دمای آب را تنظیم کنید. متخصصان پوست دوش گرفتن با آب ولرم یا کمی گرم را توصیه می نمایند.

قبل از استفاده از صابون یا هر شوینده دیگری، یک آبکشی سریع انجام دهید تا پوست تان خیس گردد.

با استفاده از لیف یا دست های خود، صابون یا شامپو بدن را روی بدن خود بمالید. از گردن و شانه ها آغاز کنید و به سمت پایین بیایید. از قلم نیاندازید که پا های خود را بشویید و بین انگشت های پا را با آب و صابون تمیز کنید.

بدنتان را کاملا آبکشی کنید تا به جامانده صابون روی آن نماند. این کار از خشک شدن پوست جلوگیری می نماید.

اگر مو های خود را می شویید، شامپو را به مقدار یک سکه در کف دست تان بریزید. دست ها را به هم بمالید تا شامپو کف کند. سپس آن را روی پوست سر و پشت گردن بمالید. لازم نیست شامپو را مستقیما روی ساقه مو ها قرار دهید. چون شامپو در حین شست وشو، روی تار های مو می ریزد و آن ها را تمیز می نماید.

در مرحله بعد، از نرم نماینده بهره ببرید. کمی نرم نماینده کف دست خود بریزید و آن را روی ساقه های مو پخش کنید.

برای شست وشوی نهایی مو ها و بدن خود، از آب ولرم یا خنک بهره ببرید. این کار به نفود نرم نماینده به داخل فولیکول های مو، تقویت جریان خون در سراسر بدن و ایجاد حس نشاط یاری می نماید.

قبل از استفاده از مرطوب نماینده، حتما پوست خود را با حوله خشک کنید. برای کسب برترین نتیجه، باید از کرم مرطوب نماینده بلافاصله بعد از حمام بهره ببرید.

روش صحیح حمام کردن در وان

برای حمام کردن در وان، مراحل زیر را دنبال کنید:

بدنتان را زیر دوش آبکشی کنید. این مرحله اختیاری است، اما برخی از افراد دوست دارند قبل از رفتن به داخل وان حمام سریع دوش بگیرند تا هر گونه آلودگی از بدنشان پاک گردد.

با استفاده از یک حوله کاغذی یا پارچه کاملا داخل وان را تمیز کنید تا مو یا به جامانده مواد شوینده در آن وجود نداشته باشد.

وان را با آب ولرم یا کمی گرم پر کنید. آب داغ پوست شما را می سوزاند و آن را خشک می نماید. می توانید با دست خود دمای آب را تست کنید.

هنگامی که داخل وان هستید، بدن خود را با استفاده از لیف و صابون بشویید. مراقب باشید پوست تان را بیش از حد لایه برداری نکنید. بهتر است پوست خود را در ابتدای حمام بشویید، چون با خیس شدن نرم تر می گردد و ممکن است بیش از حد لایه برداری گردد.

لازم نیست هر بار که در وان حمام می کنید مو های خود را بشویید. اما اگر تصمیم به این کار دارید، ابتدا مو ها را با شامپو بشویید و مراقب باشید که گردن و پوست سر خود را کاملا تمیز کنید. از یک کاسه آب یا سردوش حمام برای آبکشی مو ها بهره ببرید.

مو های خود را با نرم نماینده ماساژ دهید و آن ها را آبکشی کنید. در خاتمه، برای آبکشی کردن مو ها از آب خنک بهره ببرید تا کوتیکول های مو را ببندید.

پس از اتمام حمام، بدن خود را با حوله خشک کنید و بلافاصله مرطوب نماینده بزنید.

کلام خاتمهی

دوش گرفتن کار پیچیده ای نیست، اما آشنایی با نحوه انجام آن می تواند به جلوگیری از هدر رفتن آب، کاهش هزینه های انرژی، صرفه جویی در وقت و حفظ سلامت پوست یاری کند. روتین دوش گرفتن خود را با روش صحیح حمام کردن و استفاده از محصولات بهداشتی مناسب تغییر دهید تا پوستی سالم و زیبا داشته باشید.

منبع: دیجی کالا مگ

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1402 بروزرسانی: 26 تیر 1402 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1575

به "13 اشتباه کُشنده که نباید در حمام مرتکب شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 اشتباه کُشنده که نباید در حمام مرتکب شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید