کوربین ترامپ را به مداخله در امور داخلی انگلیس متهم کرد

خبرنگاران آنلاین:رهبر حزب کارگر انگلیس اظهارنظرهای اخیر ترامپ و حمایتش از کاندیداتوری بوریس جانسون برای نخست وزیر شدن در این کشور و خروج بدون توافق انگلیس از اتحادیه اروپا را یک مداخله غیر قابل قبول در امور داخلی انگلیس دانست.

کوربین ترامپ را به مداخله در امور داخلی انگلیس متهم کرد

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا در مصاحبه با نشریه انگلیسی سان که در آستانه آغاز سفر سه روزه رسمی اشبه بریتانیا انجام شد، با اعلام حمایت از نخست وزیر شدن بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق انگلیس گفت : من فکر می کنم که بوریس جانسون در این سمت عملکرد خیلی خوبی خواهد داشت و یک نخست وزیر عالی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، ترامپ در اظهاراتش همچنین مدعی شد، برخی از کاندیداها برای رهبری حزب محافظه کار بریتانیا خواستار حمایت او از آنها شده اند، اما او اعلام نکرد این افراد چه کسانی هستند و به گفته او تنها کسی که توقع این حمایت را نداشته مایکل گوو، وزیر محیط زیست دولت انگلیس بوده که از مواضع ترامپ در مورد ایران انتقاد کرده است.

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس که از پذیرش دعوت برای شرکت در ضیافت رسمی دولت انگلیس به هنگام سفر رئیس جمهور آمریکا به این کشور سر باز زده در این خصوص گفت : تلاش ترامپ برای تصمیم گیری درباره این که چه کسی نخست وزیر بعدی بریتانیا باشد، یک مداخله کاملا غیرقابل قبول در دموکراسی کشور ما محسوب می شود.

او در بیانیه ای گفت: نخست وزیر بعدی کشور ما نه توسط رئیس جمهور آمریکا و نه همچنین از جانب 100 هزار عضو حزب محافظه کار که کننده همه نیستند بلکه باید از جانب همه مردم بریتانیا و در یک انتخابات سراسری تعیین شود.

به گزارش رویترز، ترزا می، نخست وزیر انگلیس بعد از این که در سال جاری میلادی سه بار در تلاش برای تصویب کردن توافق بریگزیت پیشنهادی خود در مجلس این کشور باخت، اخیرا استعفایش را از رهبری حزب محافظه کار و به تبع آن نخست وزیری انگلیس برای تاریخ هفتم ژوئن برای هموار کردن راه برای انتخاب جانشینش اظهار داشت.

تاکنون 12 کننده مجلس انگلیس گفته اند که در رقابت برای رسیدن به رهبری حزب محافظه کار شرکت می کنند.

این کاندیداها نهایتا از جانب قانونگذاران هم حزبی خود به دو کاندیدای نهایی تقلیل پیدا خواهند کرد و سپس مردم عادی عضو حزب محافظه کار انتخاب نهایی را خواهند داشت.

ترامپ در ژوئیه 2018 به هنگام آخرین سفرش به بریتانیا از بوریس جانسون تحسین کرد و گفت ، از نظر او جانسون مهارت های لازم برای این که نخست وزیر بعدی انگلیس شود را دارد. کمی پیش از این اظهار حمایت رئیس جمهور آمریکا، جانسون در اعتراض به عملکرد ترزا می در به نتیجه رساندن بریگزیت استعفا داده بود.

جانسون پیش از این گفته بود حاضر است بریتانیا را بدون یک توافق در تاریخ 31 اکتبر از اتحادیه اروپا خارج کند و تاکنون درباره حمایت های اخیر ترامپ از خود اظهار نظری نکرده است.

جرمی کوربین به نوبه خود متهم شده است که مواضع حزبش در قبال بریگزیت را با عدم اعلام حمایت صریح از برگزاری یک همه پرسی دوم بریگزیت شفاف سازی نمی کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 10 مرداد 1398 شناسه مطلب: 10

به "کوربین ترامپ را به مداخله در امور داخلی انگلیس متهم کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوربین ترامپ را به مداخله در امور داخلی انگلیس متهم کرد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید