مشارکت زنان در مذاکرات؛ دستاویز بیانیه هیئت اتحادیه اروپا و 8 کشور خارجی در افغانستان

به گزارش میهن دی ال، هیئت اتحادیه اروپا و سفارت 8 کشور خارجی در کابل طی بیانیه مشترکی تاکید کردند که دولت افغانستان و طالبان باید به مشارکت زنان در مذاکرات بین الافغانی توجه نمایند زیرا با حضور آنها، مذاکرات موفقیت بیشتری می یابد.

مشارکت زنان در مذاکرات؛ دستاویز بیانیه هیئت اتحادیه اروپا و 8 کشور خارجی در افغانستان

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرنگاران، سفارت خانه های استرالیا، کانادا، دانمارک، آلمان، هلند، نروژ، سوئد و انگلیس همچنین هیئت اتحادیه اروپا در کابل با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از تشکیل شورای عالی مصالحه ملی افغانستان، بر مشارکت معنادار زنان در مذاکرات بین الافغانی تاکید کردند.

این کشورها امروز در بیانیه مشترکی ابراز امیدواری کردند که تشکیل شورای عالی مصالحه ملی هرچه زودتر زمان شروع مذاکرات بین الافغانی را معین کند.

بیانیه اضافه کرد که چنین اقدامات اساسی گام مهمی بسوی فرایند صلح با مالکیت و رهبری افغان ها پنداشته می گردد.

در بیانیه آمده است که دولت افغانستان و طالبان باید بر مشارکت معنادار زنان در این مذاکرات اصرار ورزند. تاریخ نشان می دهد توافقات صلح با حضور زنان موفقیت بیشتری داشته است.

این بیانیه خواسته است که دولت افغانستان و طالبان زمینه مشارکت زنان را در همه ابعاد فرایند صلح از جمله شورای رهبری، تیم های مذاکراتی، شوراهای مشورتی و تیم های فنی مهیا نمایند.

به گزارش اطلاعات روز، به باور این سفارت خانه ها، هیچ کشوری نمی تواند با نادیده دریافت نیمی از جمعیت خویش از بحران ها عبور کند.

این بیانیه در حالی منتشر شده است که با پیشرفت های اخیر در فرایند صلح افغانستان و احتمال شروع مذاکرات بین الافغانی در آینده نزدیک، شماری از فعالان حقوق زن در افغانستان نیز خواهان سهم بیشتری در فرایند صلح شده اند.

پیش از این نیز فعالان حقوق زن با رئیس هیئت مذاکره نماینده طالبان ملاقات و گفت وگوهایی داشتند. همچنین ریاست بعضی از مراکز مهم از جمله کمیسیونهای انتخاباتی افغانستان را زنان بعهده داشتند.

دولت افغانستان در هشتم فروردین امسال هیئتی را برای مذاکرات صلح معرفی کرد که ریاست آن را معصوم استانکزی، رئیس سابق امنیت ملی این کشور بعهده دارد. همچنین پنج زن در ترکیب این هیئت حضور دارند.

با این حال، به نظر بعضی از کارشناسان حمایت غیرصادقانه غرب از زنان در افغانستان نتیجه مطلوبی نداشته است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 351

به "مشارکت زنان در مذاکرات؛ دستاویز بیانیه هیئت اتحادیه اروپا و 8 کشور خارجی در افغانستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشارکت زنان در مذاکرات؛ دستاویز بیانیه هیئت اتحادیه اروپا و 8 کشور خارجی در افغانستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید