ماجرای بادمجان دور قاب چین های دربار ناصرالدین شاه که لکه ننگ تاریخ شدند!

به گزارش میهن دی ال، ضرب المثل مشهور بادمجان دور قاب چین یکی از اصطلاحات و ضرب المثل های پر کاربرد زبان فارسی است که امروزه در گویش مردم بسیار به کار می رود. این ضرب المثل زمانی کاربرد دارد که شخص درحال چاپلوسی یا تملق بیجا از دیگری است تا او متوجه گردد و امتیازاتی را برایش در نظر بگیرد. این ضرب المثل مانند همه ضرب المثل ها داستان تاریخی جالب و شندینی دارد که در ادامه این مطلب می خوانیم، پس با ما همراه باشید.

ماجرای بادمجان دور قاب چین های دربار ناصرالدین شاه که لکه ننگ تاریخ شدند!

به گزارش فرادید، در زمان قاجار و به خصوص دوران سلطنت ناصرالدین شاه، درباریان و افراد بانفوذ در دربار برای کسب منافع بیشتر سعی می کردند تا جایی که ممکن است و با هرکاری که می توانند خود را به شاه و خاندان سلطنتی نزدیک نمایند و نظر مثبت قبله عالم را به خود جلب نمایند. آنها در این مسیر از هیچ کاری اجتناب نمی کردند و سعی داشتند از هم سبقت بگیرند.

گاه پیش می آمد که پادشاه چند روزی را برای شکار یا کنترل اوضاع در زمان جنگ، بیرون از شهر اردو می زد و به این ترتیب چادرهای بزرگی برپا می شد. یکی از مهمترین چادرها، چادر مخصوص آشپزخانه بود که سرآشپزهای دربار در آن مشغول پخت و پز و تهیه غذای شاه و اطرافیان بودند. در این میان درباریانی که می خواستند توجه شاه را جلب نمایند، به چادر آشپزها می رفتند.

آنها روی زمین می نشستند و بادمجان پوست می کندند و یا بادمجان های سرخ شده را دورتادور قاب پلو یا بشقاب های خورش می چیدند. آنها مخصوصا زمانی به این کار می پرداختند که مطمئن بودند شاه درحال پیاده روی در اردوگاه است و حتما از جلوی چادر آشپزخانه رد می گردد و آنها را می بیند که درحال یاری به آشپزها بودند. بنابراین اصطلاح بادمجان دور قاب چیدن کم کم شکل گرفت و از میان آشپزخانه شاه و دربار به زبان مردم کوچه و بازار رسید.

از آن به بعد مردم درباره هرکسی که مشغول چاپلوسی و تملق بود، اصطلاح بادمجان دور قاب چین را به کار می بردند و می گفتند که فلانی بادمجان دور قاب چین است.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1566

به "ماجرای بادمجان دور قاب چین های دربار ناصرالدین شاه که لکه ننگ تاریخ شدند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای بادمجان دور قاب چین های دربار ناصرالدین شاه که لکه ننگ تاریخ شدند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید