قطر: شورای همکاری فلج است، اعلام آمادگی برای سرانجام بحران

به گزارش میهن دی ال، فارس نوشت: در حالی که محاصره قطر از سوی چهار کشور عربی (عربستان، مصر، بحرین و امارات) وارد چهارمین سال متوالی شده است، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر می گوید که کشورش آمادگی مشروط برای حل بحران با این چهار کشور را دارد.

قطر: شورای همکاری فلج است، اعلام آمادگی برای سرانجام بحران

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

آل ثانی در مصاحبه با روزنامه فرانسوی لوموند شورای همکاری خلیج فارس را فلج توصیف کرد و گفت که کشورش همچنان آماده دستیابی به راهکار بحران با این چهار کشور است به شرط آنکه حاکمیت قطر یا قانون بین المللی نقض نشود.

او اضافه کرد که محاصره قطر به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس که همچنان فلج است، خسارت وارد نموده است و اختلافات سیاسی مانعی بر سر راه تحقق منافع کشورهای عضو این شورا است.

وزیر خارجه قطر درباره طرح های مطرح شده در مورد حل این بحران نیز توضیح داد که کوشش های انجام شده در سال گذشته با وجود حصول بعضی پیشرفت ها، پیروز نبود و به نظر می رسد که طرف مقابل تمایلی به ورود به مذاکرات حقیقی ندارد.

او درباره کوشش های آمریکا برای اعمال فشار بر عربستان سعودی و امارات جهت بازگشایی حریم هوایی خود به روی هواپیماهای قطری نیز توضیح داد که تا کنون هیچ پیشرفتی حاصل نشده اما ما همچنان در تماس مستمر با آمریکایی ها هستیم.

طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، آل ثانی در این مصاحبه همچنین گفت که این رفتارها (چهار کشور) از ابتدا غیرقانونی بود و ما شکوائیه ای به دادگاه کیفری بین المللی و سازمان بین المللی هوانوردی ارائه نموده و امیدوار هستیم که حریم هوایی خود را دوباره به دست آوریم.

در تاریخ پنجم ژوئن سال 2017 (15 خرداد 1396) کشورهای عربستان سعودی، بحرین، امارات و مصر روابط دیپلماتیک خود را با دوحه قطع نموده و قطر را در محاصره همه جانبه قرار دادند. این کشورها 13 شرط را برای احیای دوباره روابط اعلام نموده اند که قطر هیچ کدام از آن ها را تا کنون نپذیرفته است.

تعطیلی پایگاه های نظامی ترکیه، کاهش روابط با ایران و تعطیلی شبکه الجزیره از اصلی ترین این شروط هستند.

بحران سیاسی مذکور در حالی وارد چهارمین سال خود شده است که تا کنون بارها دولت کویت و کشورهای غربی برای آشتی میان طرف های دخیل در این بحران اقدام نموده و نا پیروز بوده اند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 279

به "قطر: شورای همکاری فلج است، اعلام آمادگی برای سرانجام بحران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قطر: شورای همکاری فلج است، اعلام آمادگی برای سرانجام بحران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید