جاذبه های زیرزمینی و شگفت انگیز بوداپست، تصاویر

به گزارش میهن دی ال، بوداپست، پایتخت مجارستان، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که هر گردشگری را تحت تأثیر قرار می دهند؛ از قلعه کَسِل هیل (Castle Hill) گرفته تا محله یهودی ها (Jewish Quarter) و تفرجگاه دانوب (Danube Promenade)؛ اما در زیر خیابان های سنگ فرش شده قسمت اصلی این شهر، جاذبه های زیرزمینی زیادی وجود دارد که شما را به معنای واقعی کلمه متعجب می نماید.

جاذبه های زیرزمینی و شگفت انگیز بوداپست، تصاویر

در زیر این شهر غارهای طبیعی متعددی وجود دارد که چند زندان، کلیسا و حتی یک بیمارستان را در خود جای دادند. در این مقاله قصد داریم شما را با جذاب ترین جاذبه های زیرزمینی آشنا کنیم.

1.غار تپه های بودا

شهر بوداپست از دو بخش بودا و پست تشکیل شده است. بخش اصلی شهر که ساختمان مجلس، بازار غذا و مراکز تجاری را در خود جای داده است، پست (Pest) نام دارد و بخش بودا در کنار رود دانوب واقع شده است، با قلعه معروفش، خانه های مسکونی زیبا و جذاب و تپه های بودا (Buda Hills) که واقعا زیبا هستند، هر گردشگری را شیفته خود می نماید. جهتهای پیاده روی این تپه ها واقعاً ارزش دیدن و صرف وقت را دارد و چشم اندازهای اطراف آن ها زیبایی های طبیعی زیادی را در مقابل چشمان شما می گسترانند. توصیه می کنیم علاوه بر بازدید از این تپه ها از مجموعه غارهای زیر این تپه ها نیز حتما دیدن کنید.

غار پَلوُلگی (Pálvölgyi) که به نام پل ولی (Paul Valley) شناخته می شود و غار سِملوهِجی که به نام سملو هیل (Szemlo Hill) نیز شهرت دارد، معروف ترین غارهای این مجموعه از غارها هستند. در هر دو غار شبکه ای طولانی از جهتهای پیاده روی واقع شده است و دمای آن ها در تمام ایام سال در حدود 12 درجه سانتی گراد است؛ به همین دلیل حتی در فصول گرم هم باید ژاکتی همراه خود داشته باشید. ضمناً می توانید با یاری پله ها و نرده ها به اعماق این دو غار سرد بروید و در زیبای تحسین برانگیز کریستالی استلاکتیت ها و استلاگمیت ها غرق شوید.

غار پلولگی طولانی ترین شبکه غاری بوداپست است

غار پلولگی در حدود 25.74 کیلومتر طول دارد و طولانی ترین شبکه غار در بوداپست محسوب می شود. به جرئت می توان گفت سنگ های آبریز این غار آن را به زیباترین غار بوداپست تبدیل نموده اند. اگر می خواهید ریه های خود را سرشار از هوای معدنی با خواص فراوان بکنید، غار پلونگی یکی از بهترین مکان ها برای انجام این کار است. هزینه بازدید از این غار 6.5 دلار برای هر فرد عظیم سال است و با پرداخت 10 دلار می توانید از غار سلموهجی نیز بازدید کنید.

2. دخمه کلیسای بودا

اگر با خانواده به بوداپست سفر می کنید می توانید با بازدید از دخمه کلیسای بودا (Buda Castle Labyrinth) تجربه غارنوردی راحت تری داشته باشید. تاریخ ایجاد این دخمه که بخشی از شبکه غارهای زیرزمینی محسوب می شود به صدها هزار سال قبل باز می شود. در جنگ دنیای دوم مردم آن را به پناهگاه تبدیل کردند و قبل از آن نیز برای ذخیره سازی مواد مختلف، استخراج مواد معدنی، فعالیت های نظامی و حتی به عنوان زندان نیز از کاربرد داشته است. در بعضی از افسانه ها گفته شده موجود افسانه ای دراکولا که با الهام از شاهزاده ترانسلوانیایی (Transylvanian prince) یا ولاد سوم (Vlad the Impaler) ایجاد شده و اغلب افراد آن را به عنوان موجودی خون آشام می شناسند نیز در این مکان حبس شده است.

درحال حاضر دخمه کلیسای بودا یکی از جاذبه های بسیار معروف بوداپست به شمار می رود و چندین نمایشگاه خاص نیز در آن برپا شده است. هزینه بازدید از این مکان برای هر فرد عظیم سال 10 دلار و برای بچه ها زیر 12 سال 3.40 دلار است. بازدید از این غار و پیاده روی در آن تنها 30 دقیقه طول می کشد؛ اما باید مدت زمان منتظر ماندن در صف ورود به آن را نیز در نظر بگیرید. توصیه می کنیم در تور غروب این دخمه که از 6 بعدازظهر آغاز می شود. حتماً شرکت کنید؛ زیرا در این زمان با چراغ های نفتی باید از دخمه بازدید کنید که می تواند تجربه جالبی باشد.

3. بیمارستان صخره ای هاسپیتال این دِ راک

بیمارستان صخره ای هاسپیتال این د راک درحقیقت موزه است

اگرچه دخمه کلیسای بودا درگذشته بیشتر به عنوان محلی برای رفت وآمد و مکانی برای ذخیره سازی مواد مختلف مورداستفاده قرار گرفته، بخشی از این مکان زیرزمینی در دوران وقوع جنگ در بوداپست، ازنظر استراتژیکی اهمیت ویژه ای داشته است. در زیر قلعه بودا بیمارستانی صخره ای به نام هاسپیتال این دِ راک (Hospital in the Rock) نیز واقع شده است که اکنون به موزه تبدیل شده است. این بیمارستان در زمان جنگ دنیای دوم برای درمان مصدومان حمله های هوایی به کار گرفته شده بود.

این بیمارستان صخره ای مدتی بعد در جریان انقلاب مجارستان در سال 1956 دوباره برای مداوای شهروندان و سربازان زخمی و مصدوم بازگشایی شد و در خاتمه آن سال دوباره بسته شد تا به یک پناهگاه هسته ای در طول جنگ سرد تبدیل شود؛ البته در زمان حمله های هسته ای یا شیمیایی افراد حاضر در پناهگاه در بخشی از آن ، که به عنوان بیمارستان به صورت کامل مجهز شده بود، درمان می شدند. همچنین در آن موقع همواره تعدادی پزشک و پرستار جهت آمادگی برای ارائه خدمت در این بیمارستان دوره های آموزشی را پشت سر می گذاشتند.

درحال حاضر، با شرکت در تورهای یک ساعته که از ساعت 10 صبح تا 7 بعدازظهر برگزار می شوند، می توانید به صورت گروهی و با حضور راهنما از این جاذبه منحصربه فرد بازدید کنید. در طول روزهای شلوغ تابستان، این تورها نیم ساعت یک بار نیز اجرا می شوند. هزینه شرکت در این تورها 13.5 دلار است.

4. کلیسای غاری

علاوه بر قلعه کسل هیل، تپه گلرت یا گلِرت هیل (Gellért Hill) نیز در چشم انداز تپه بودا خودنمایی می نماید. این بلندی مجسمه آزادی بوداپست (Liberty Statue) و ارگ معروف مجارستان را در خود جای داده است؛ اما در زیر این یادبودها نیز شبکه دیگری از غارها وجود دارد؛ البته بازدید از تمام غارهای این مجموعه برای عموم مردم امکان پذیر نیست و بازدیدنمایندگان تنها می توانند از غار سِنت ایوان (St. Ivans Cave) بازدید نمایند. این غار کلیسای سیکلاتِمپِلون (Sziklatemplom) را در خود جای داده است که به نام کلیسای غاری یا کلیسای صخره ای یا غار گلرت هیل نیز شناخته می شود.

این کلیسا که در سال 1926 ساخته شده، در طول جنگ دنیای دوم به عنوان بیمارستان و درمانگاه استفاده می شده است. کلیسای صخره ای در طول حاکمیت رژیم کمونیستی مجارستان پلمپ بوده و عموم مردم اجازه دسترسی به آن و بازدید را نداشته اند؛ اما خوشبختانه پس از سقوط رژیم کمونیستی در سال 1991، دوباره درهای آن به روی بازدیدنمایندگان گشوده شد.

5. ایستگاه متروی سنت گلرت

ایستگاه متروی سنت گلرت دومین ایستگاه متروی قدیمی دنیا است

اگرچه ایستگاه مترو لندن قدیتمی ترین ایسگاه متروی دنیا محسوب می شود، ایستگاه متروی زردرنگ بوداپست به نام ایستگاه سنت گلرت (Szent Gellért tér) که به نام ایستگاه M1 نیز شناخته می شود هم پس از ایستگاه متروی لندن قدیمی ترین ایستگاه متروی دنیا به شمار می رود. این ایستگاه مترو در بهار سال 1896 افتتاح شد و دو بخش از عظیم ترین قسمت های بوداپست یعنی تفرجگاه دانوب و پارک ویدام سیتی پارک (Vidam Park یا City Park) را به یکدیگر متصل نموده است. در جهت این خط چندین ایستگاه وجود دارد که شامل باسیلیکای سنت استفان (St. Stephens Basilica)، سالن اپرای ملی مجارستان (the Hungarian State Opera House)، میدان قهرمان (Heroes Square) و آب گرم سیچینی (Széchenyi Thermal Baths) می شود.

وقتی دستتان را به بندهای چرمی می گیرید و به کاشی کاری های ایستگاه نگاه می کنید، تصور می کنید به گذشته بازگشته اید؛ البته خط متروی سبز رنگ M4 که جدیدترین خط متروی شهر محسوب می شود، ظاهری کاملاً متفاوت نسبت به M1 دارد. هر یک ار ایستگاه های خط M4 توسط هنرمندان متفاوتی طراحی شده و نمایانگر نوآوری های فناورانه بوداپست است.

منبع: گردشبان
انتشار: 11 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 316

به "جاذبه های زیرزمینی و شگفت انگیز بوداپست، تصاویر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های زیرزمینی و شگفت انگیز بوداپست، تصاویر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید