تغییرات آب و هوایی امنیت غذایی کشورها را تهدید می نماید

به گزارش میهن دی ال، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) بیان کرد: امروزه تغییرات آب و هوایی بیش از هر چیزی سلامت غذای مردم جهان را تهدید می نماید و اگر امروز به فکر نباشیم فردا بسیار دیر خواهد بود.

تغییرات آب و هوایی امنیت غذایی کشورها را تهدید می نماید

به گزارش خبرنگاران به نقل از سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو)، تغییرات آب و هوایی امروزه همه جا مطرح است و اغلب از تهدید آن به طبیعت، محیط زیست و امنیت غذایی مردم صحبت به میان می آید و شاید سوال این باشد که چطور گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی می تواند تهدیدی بر امنیت غذایی باشد.

فائو می نویسد: تغییرات آب و هوایی از اقیانوس گرفته تا مزارع و حتی در داخل خانه بر غذایی که میخوریم تاثیر می گذارد و در وهله نخست سلامت غذای ما را تحت تاثیر قرار می دهد.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اضافه می نماید: تغییرات آب و هوایی ابتدا به گرم شدن کره زمین منجر شده و از همان لحظه سلامت غذای انسانها را نشانه می گیرد، گرم شدن آب دریاها و اقیانوس ها باعث می گردد که مواد سمی دریایی در این مکان ها رشد بیشتری یابد و غذاهای دریایی را ناسالم و سمی میسازد.

نکته دوم این است زمانی که کره زمین گرم می گردد خاک کشاورزی فراوری فلزات سنگین می نماید که بسیار سمی هستند و اینها توسط گیاه جذب می گردد و برای سلامتی بسیار زیان آور است.

در سالهای گذشته موارد زیادی بود که کشورها محصولات وارداتی که بیش از حد مجاز فلزات سنگین داشتند برگشت دادند.

نکته سوم اینکه با گرم شدن کره زمین تعداد آقات و بیماری ها بیشتر می گردد و آسیب پذیری گیاهان و محصولات زراعی و باغی به بیماریها و آفات بیشتر شده و زودتر به بیماری ها قارچی مبتلا می شوند.

گرم شدن کره زمین بر سلامتی، معیشت، اقتصاد و تجارت خارجه کشورها تاثیر دارد همچنین بر زنجیره عرضه غذا و نیز سیستم رگولاتوری حوزه غذا تاثیر منفی دارد. راه حل این است که باید به سمت فراوری محصولاتی برویم که سازگاری مقاومت بیشتری درباره این نوع تنش ها و هوای گرم دارند.

سلامت غذای آینده جهانیان احتیاج به رویکرد فعالانه در بخش های سلامت، کشاورزی، تجارت و محیط زیست دارد امروز باید گامهای محکمی در راستای سلامت غذایی که می خوریم برداریم تا فردا بتوانیم معاش خود را تامین کنیم و زندگی بهتری داشته باشیم.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 آذر 1399 بروزرسانی: 11 آذر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 594

به "تغییرات آب و هوایی امنیت غذایی کشورها را تهدید می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییرات آب و هوایی امنیت غذایی کشورها را تهدید می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید