بلاتکلیفی خانه به دوشان در بازار پرتلاطم مسکن

به گزارش میهن دی ال، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری چندین سال است که بازار مسکن در چهارمحال و بختیاری شرایط مطلوبی ندارد، به طوری که قیمت مسکن در این استان با کلانشهرها برابری می نماید و این امر قدرت خرید متقاضیان فاقد مسکن را با مشکل روبرو نموده است.

بلاتکلیفی خانه به دوشان در بازار پرتلاطم مسکن

به گزارش خبرنگاران، در یکسال اخیر افزایش قیمت مسکن به خصوص در شهرکرد سرسام آور شده و افراد بسیاری سردرگم این بازار هستند و داشتن سقفی برایشان به آرزوی محال تبدیل شده است.

اما با روی کارآمدن دولت نو، خبرهای خوبی در حوزه مسکن به گوش می رسد، به طوری که طبق شنیده ها قرار است دولت، زمین مقرون به صرفه قیمت با تسهیلات کم بهره در اختیار متقاضیان بدون مسکن قرار دهد که اگر این برنامه ها عملیاتی گردد بازار مسکن به ندرت سر و سامان خواهد گرفت.

حال باید دید دولت نو چه تدبیری برای آشفته بازار مسکن در شهرها و روستاهای کشور دارد تا شاید آرزوی دست نیافتنی خرید خانه برای اقشار کم عایدی به واقعیت نزدیک گردد و خانواده ها بتوانند سقفی بالای سر خود داشته باشند.

داشتن مسکن آرزوی محال مستاجران

رحمتی- یکی از متقاضیان خرید مسکن در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: دو سال گذشته قرار بود یک واحد آپارتمان در محدوده شهرکرد خریداری کنیم، اما باتوجه به نوسانات قیمت در حوزه مسکن، این امکان برای ما فراهم نشد.

او می گوید: انتظار داشتیم قیمت مسکن کاهش پیدا کند و بتوانیم بدون دغدغه مسکنی را برای خود خریداری کنیم، اما متاسفانه به جای کاهشی شدن قیمت ها، مسکن همچون دیگر کالاها افزایش یافت و موجب شد خانه به دوش و مستاجر بمانیم.

این شهروند گفت: پولی که برای خرید خانه کنار گذاشته بودیم، صرف پرداخت اجاره بها شد و اکنون بعد از سال ها، داشتن سقفی برایمان به آرزوی دست نیافتنی تبدیل شده است.

دلایل افزایش قیمت مسکن در شهرکرد

عنایت الله کریمی- کارشناس حوزه مسکن در چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: حدود 25 تا 50 درصد از قیمت مسکن مربوط به زمین است که طی یکسال گذشته افزایش قیمت این حوزه را شاهد بودیم.

وی اضافه نمود: اگر زمین مقرون به صرفه قیمت با تسهیلات کم بهره در اختیار متقاضیان مسکن قرار گیرد تاثیر بسیار زیادی بر قیمت مسکن دارد، یعنی می تواند موجب کاهش قیمت این حوزه گردد، البته اگر دولت زمین مقرون به صرفه قیمت در اختیار سازندگان قرار گیرد، قطعا شاهد کاهش قیمت چشمگیر در زمینه مسکن خواهیم بود.

کریمی گفت: اکنون با صحبت هایی که در حوزه مسکن اجرا شده بر این بازار به شدت تاثیر گذاشته است، به طوری که در سه هفته اخیر، خرید و فروشی انجام نشده، یعنی خریداران منتظر اتفاقات خوب از این بازار هستند.

این کارشناس حوزه مسکن گفت: طی سه سال گذشته ملک حدود چهار برابر افزایش یافت که سال گذشته این افزایش به بالای 100 درصد رسید، البته تورم بی تاثیر در افزایش قیمت مسکن نبود.

کریمی ادامه داد: دیدگاه های متفاوتی در زمینه افزایش قیمت ها وجود دارد که ممکن است افرادی مسکن را برای استفاده خود احتیاج داشته باشند، اما تعداد زیادی مسکن را برای سرمایه گذاری به منظور جلوگیری از بی ارزش شدن نقدینگی خود می خواهند و مسکن را به اسم کالای سرمایه ای تلقی می نمایند.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت مسکن در چهارمحال و بختیاری با کلانشهرها برابری می نماید یا حتی رتبه اول کشوری را از لحاظ قیمت دارد، توضیح داد: یکی از دلایل افزایش قیمت ها مهاجرپذیر بودن مرکز استان است، به طوری که شهر بزرگ با امکانات زیاد در استان به جز شهرکرد وجود ندارد، بعلاوه مهاجرت از روستاها به شهر مخصوصا شهرکرد به علت نبود شغل و امکانات، مهاجرت از دیگر استان ها باتوجه به آب و هوای متبوع و خرید مسکن برای استقرار موقت خود، نبود سرمایه گذاری در زمینه صنعت، حمل و نقل و ... و سرمایه گذاری افراد ثروتمند در حوزه مسکن موجب شده قیمت مسکن در استان مخصوصا شهرکرد با افزایش قیمت روبرو گردد.

وی آزاد نشدن زمین برای ساخت و سازهای معمولی در چند سال اخیر را از دیگر دلایل افزایش قیمت زمین و مسکن برشمرد و گفت: در چند سال گذشته آخرین بخش از زمین های آزادشده مربوط به منطقه برم پهنه شهرکرد بود که بعد از آن اراضی، زمینی برای ساخت و ساز افراد معمولی آزاد نشد به همین علت این بازار با افزایش قیمت روبرو شد، بنابراین در صورتی که مجموعه ای از زمین های حومه شهرکرد آزاد گردد این امر تاثیر بسیاری در کاهش قیمت دارد.

خریداران مسکن، چشم انتظار کاهش قیمت

محمد رئیسی- رئیس اتحادیه مشاوران املاک شهرستان شهرکرد در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: کاهش 15 درصدی قیمت مسکن در روزهای اخیر، ناشی از اعلام برنامه های دولت نو بود.

وی اعلام کرد: باتوجه به خبرهای خوب در حوزه مسکن، در حال حاضر خرید و فروشی انجام نمی گردد، به طوری که فروشنده ها به علت افزایش قیمت فروشنده اند، اما خریداری وجود ندارد، زیرا خریداران چشم انتظار کاهش قیمت مسکن هستند.

رئیسی تاکید نمود: در صورتی دولت برنامه های خود در حوزه مسکن را عملیاتی کند، به مرور زمان بین 30 تا 40 درصد کاهش قیمت اتفاق می افتد، البته شاید یک سال طول بکشد تا این کاهش قیمت رخ دهد.

خبرهای خوبی از مسکن به گوش می رسد

ابراهیم علیرضایی- معاون بازآفرینی و مسکن اداره کل راه و شهرسازی چهارمحال و بختیاری در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به شروع به کار دولت نو و تغییرات ایجاد شده در وزارت راه و شهرسازی، گفت: فعلا صحبت هایی در حوزه کاهش قیمت مسکن اجرا شده است که این امر نشان از داشتن برنامه های بسیار دولت برای گروه های مختلف، در زمینه مسکن بوده که امید است هر چه سریع تر برنامه ها ابلاغ و عملیاتی شوند.

وی تاکید نمود: در صورتی که دولت زمین رایگان با تسهیلات کم بهره و پرداخت پلکانی 20 ساله در اختیار مردم قرار دهد، می تواند در زمینه کاهش قیمت بسیار موثر باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1400 بروزرسانی: 27 مهر 1400 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 1132

به "بلاتکلیفی خانه به دوشان در بازار پرتلاطم مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی خانه به دوشان در بازار پرتلاطم مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید