ایستگاه پایانی همسان سازی حقوق مستمری بگیران، بازنشستگان با 30 سال خدمت چقدر حقوق می گیرند؟

به گزارش میهن دی ال، خبرنگاران : قطار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران که هشت سال پیش با تصویب در مجلس شورای اسلامی حرکت خود را آغاز کرد، ماه جاری به ایستگاه پایانی خود یعنی مرحله اجرا رسید و مقرر شد مبلغ افزایش حقوق همزمان با حقوق مردادماه پرداخت گردد.

ایستگاه پایانی همسان سازی حقوق مستمری بگیران، بازنشستگان با 30 سال خدمت چقدر حقوق می گیرند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا، سازمان تامین اجتماعی یکی از قدیمی ترین و بزرگترین سازمان و غیردولتی متعلق به بیمه شدگان است که 3.5 میلیون خانوار بازنشسته و مستمری بگیر تحت پوشش دارد. 60 تا 70 درصد این بازنشستگان حداقلی بگیر هستند.

یکی از مطالبات مهم بازنشستگان در این سال ها همسان شدن حقوقشان با شاغلان است. نزدیک به یک دهه است که دولت و مجلس شورای اسلامی قصد پاسخ به این مطالبه را دارند و این قانون، هشت سال پیش در مجلس شورای اسلامی تصویب شد. براساس ماده 12 قانون پنجساله ششم توسعه، سازمان تأمین اجتماعی موظف است مطابق قوانین مربوطه در طول اجرای قانون برنامه، حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران را متناسب سازی کند. پاسخ این سازمان به مطالبات نیازمند پرداخت بدهی دولت بود.

با معین تکلیف همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و لشکری در فروردین سال جاری، بار دیگر این مطالبه به صورت جدی مطرح شد و کوشش ها برای اجرایی کردن آن با دستور رییس جمهوری در دستور کار نهاده شد. پیشنهاد وزارت تعاون، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد در این خصوص به هیات وزیران ارائه و خاتمه 18 تیرماه درهیات دولت تصویب شد.

براساس این پیشنهاد قرار شد دولت 32 هزار میلیارد تومان سهام شرکت های دولتی را به سازمان تامین اجتماعی واگذار کند. همچنین مجموع بازپرداخت ها به سازمان تامین اجتماعی تا خاتمه سال به 62 هزار میلیارد تومان برسد. به این ترتیب دست سازمان تامین اجتماعی برای اجرای همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی باز شد.

با پیگیری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعلام نهایی محمد شریعتمداری بالاخره تکلیف ماجرای متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی روشن شد. وزیر تعاون 27 تیرماه در حساب کاربری خود از اجرای این قانون در مهرماه خبرداد.

براساس قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی، بین 500 تا 800 هزار تومان افزایش می یابد، به این صورت که بازنشستگان با 30 سال خدمت 2 میلیون و 800 هزار تومان و با 35 سال خدمت، سه میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

هفته گذشته مدیرکل امور مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار داشت که حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران از مرداد ماه جاری با اعمال متناسب سازی پرداخت می گردد.

به گفته ناهید حیدری مبلغ افزایش حقوق بازنشستگان که به عنوان متناسب سازی نام برده می گردد، همزمان با حقوق مرداد ماه پرداخت می گردد و از ماه های آینده افزایش حقوق به صورت جداگانه واریز نشده و همراه با حقوق پرداخت می گردد.

براین اساس قطار همسان سازی حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی که نزدیک به یک دهه است حرکت خود را شروع نموده بنا بر اعلام مقام های مسوول، ماه جاری (مردادماه) به ایستگاه خاتمهی و اجرا می رسد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 مهر 1399 بروزرسانی: 13 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 472

به "ایستگاه پایانی همسان سازی حقوق مستمری بگیران، بازنشستگان با 30 سال خدمت چقدر حقوق می گیرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایستگاه پایانی همسان سازی حقوق مستمری بگیران، بازنشستگان با 30 سال خدمت چقدر حقوق می گیرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید