امکان ارسال قراردادهای کار به شکل الکترونیکی

به گزارش میهن دی ال، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه سامانه جامع روابط کار به یک بانک اطلاعاتی عظیم تبدیل خواهد شد، گفت: با راه اندازی این سامانه، ارسال نسخه ای از قراردادهای کار به شکل الکترونیکی انجام می گردد.

امکان ارسال قراردادهای کار به شکل الکترونیکی

حاتم شاکرمی در گفت وگو با میهن دی ال، درباره فرایند تکمیل سامانه جامع روابط کار جهت خدمت رسانی به مردم، گفت: در حال حاضر 49 زیر سامانه بر اساس احتیاجها و اولویتهای ادارات کل حوزه روابط کار در دست طراحی و فراوری است. تا 22 بهمن سال قبل 22 زیرسامانه را در سراسر کشور اجرایی کردیم و کارگران و کارفرمایان با مراجعه به این سامانه، خدمات مورد احتیاج خود را به شکل غیر حضوری دریافت کردند.

وی ادامه داد: تا نیمه اول سال 1399 هم می توانیم همه زیرسامانه هایمان را عملیاتی کنیم؛ البته این بازه زمانی هم به دلیل این است که فرآیند تست زیرسامانه ها تا اندازه ای زمانبر خواهد بود؛ از طرفی این سامانه تبدیل به یک بانک اطلاعاتی بسیار عظیم خواهد شد تا در آینده در تصمیم گیری ها به یاری ما بیاید.

معاون روابط کار وزیر کار با تاکید بر اینکه کارگران و کارفرمایان برای احزار هویت باید به دفاتر پیشخوان دولت مراجعه نمایند، گفت: کارگران تنها کافی است که کارت ملی خود را همراه داشته باشند؛ آن دسته کارفرمایانی که دارای شخصیت حقوقی هستند، با ارائه کارت ملی و روزنامه رسمی و کارفرمایان حقیقی با داشتن جواز کسب و کارت ملی می توانند مراحل احراز هویت را طی نمایند.

شاکرمی در پاسخ به این پرسش که آیا کارفرمایان هم موظف به بارگذاری همه قراردادهای کارگران خود در این سامانه هستند؟ گفت: به موجب تبصره ماده 10 قانون کار، کارفرمایان مکلفند در مواردی که قرارداد کار کتبی است، نسخه ای از قرارداد کار منعقده را به اداره کار بفرستند. در حال حاضر با راه اندازی این زیرسامانه ارسال این نسخه به صورت الکترونیکی انجام می گردد.

وی در خصوص قراردادهای شفاهی نیز گفت: اگر چه در سامانه در خصوص قراردادهای شفاهی و ورود اطلاعات آنها تمهیداتی در نظر گرفته شده ولی با توجه به اینکه علی الاصول قرارداد دائم محسوب می شوند مساله چندانی به وجود نمی آورند و نگرانی خاصی در خصوص آنها وجود ندارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره احتمال مقاومت بعضی کارفرمایان برای ورود به این سامانه، گفت: به هر حال کارفرمایان زیادی هستند که حتی از بستن قرارداد با نیروهایشان هم خودداری می نمایند. بر اساس قانون، قراردادهای کار هم شفاهی و هم کتبی است. اگر کارفرمایی از بارگذاری قرارداد کارکنانش در این سامانه خودداری کند این کار مانع اجرای کار ما و ارائه خدمت نخواهد شد.

وی توضیح داد: بر اساس قانون همه کارفرمایان کشور ملزم به ارائه اطلاعات به ادارات کار هستند و اگر کارفرمایی از ارائه این اطلاعات خودداری کند ما ابزار قانونی برای ملزم کردن کارفرما را در قانون داریم حتی آیین دادرسی کار به دلیل اینکه با خدمات الکترونیک مطابقت داشته باشد در شورای عالی کار اصلاح شده است لذا اگر کارفرما در این میان از ارائه اطلاعات خودداری کند مانع کار ما نخواهد شد.

به گزارش میهن دی ال، سامانه جامع روابط کار با هدف شفاف سازی و ساماندهی اطلاعات درحوزه روابط کار راه اندازی شده که زیر سامانه جامع ثبت دادخواست ها، آموزش ایمنی نیروهای کار، ثبت و تایید و پیگیری قراردادهای کار، بیمه بیکاری، حمایت از مشاغل، شناسایی واحدهای مشکل دار، شوراهای سازش و بیمه کارگران ساختمانی از جمله آنها به شمار می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 219

به "امکان ارسال قراردادهای کار به شکل الکترونیکی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان ارسال قراردادهای کار به شکل الکترونیکی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید