آبشار شاهاندشت؛بزرگترین آبشار مازندران در جاده هراز، عکس

به گزارش میهن دی ال، اگر فقط نیم نگاهی به عکس های این منطقه انداخته باشید و یا از دوستان و آشنایان خود که به این منطقه سفر نموده اند پرس و جویی نموده باشید، درخواهید یافت که این منطقه بی شک بهشتی در قلب شمال کشور است.

آبشار شاهاندشت؛بزرگترین آبشار مازندران در جاده هراز، عکس

آبشار شاهاندشت عظیمترین آبشار استان مازندران و دومین آبشار بلند ایران از نظر ارتفاع بوده که از آثار ملی کشور در فهرست آثار ملی ایران است.

این آبشار در در روستای شاهاندشت و در 96 کیلومتری جاده هراز و 65 کیلومتری شهر آمل واقع شده است و در بخش امیری واقع شده است که از سمت جاده نسبت به آن دید وجود دارد.

این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، درجانب جنوبی جاده و رودخانه هراز باشکوهی وصف ناپذیر خودنمائی می نماید که از کنار قلعه ملک بهمنبر روی یک کوه هرمی شکل مشرف به روستای شاهان دشت به پایین می ریزد.

در ارتفاعات مشرف به روستای شاهاندشت آبشار اصلی شاهان دشت با ارتفاع 51 مترعظیمترین آبشار استان مازندران به شمار می رود.

در بالای آبشار شاهاندشت قلعه ملک بهمن که به قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن مشهور است و نام تاریخی آن قلعه فرشته بوده است، واقع شده و از عظیمترین قلاع کوهستانی البرز ایران به شمار می رود.

این قلعه مستحکم ساخته شده از سنگ و نوعی ساروج که مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک می باشد است .

قدمت این قلعه به سه هزار سال پیش می رسد.

راستا

برای رفتن به کنار این آبشار می بایست ابتدا شیب تند روستای شاهاندشت را طی کرد که راستای چهار کیلومتری بوده و از کنار رودخانه و کوه می گذرد.

در ابتدای روستا برای پارک اتومبیل مکان مناسبی در نظر گرفته شده است و ادامه راستا را از میان کوچه باغ ها و خانه های اهالی روستا بایستی پیاده پیمود. این راستا از کنار یک قبرستان و مسجد قدیمی گذشته و تابلوهای کوچکی شما را به سمت آبشار هدایت می نمایند.

از دو راستا می توان جهت ادامه راه استفاده کرد: یکی راستا شمالی از بالای روستا که شما را مستقیما به بالای آبشار و منظره روبروی آن میرساند. این راستا کمی ناهموار بوده و وجود تخته سنگ های عظیم و شیب تند جایی برای اطراق باقی نگذاشته است و بیشتر جهت بازدید به کار می رود.

آبشار شاهاندشت,تصاویر آبشار شاهاندشت,عکس آبشار شاهاندشت

راستا جنوبی روستا راستا بهتری است که در سرانجام به پایین آبشار برمی خورد و مکان اطراق و حتی چادر زدن نیز وجود دارد. البته طول ایبن راستا بیشتر است.

در هر دو حالت زیبایی و شکوه آبشار به خوبی نمایان است. شدت ریزش شلاق گونه آب از این آبشار پنجاه متری به حدی است که قطرات آب تمامی فضای پایین آبشار را فراگرفته و وجود ابری متراکم از آب! مانع از حرکت انسان از کنار آبشار می گردد. البته همین امر باعث ایجاد شور و هیجان در گردشگران است. آبشار شاهاندشت به صورت دوپله ای بوده و گیاهان آبزی و خزه ها در میان دیواره های آن دیده می شوند.

هزینه

آبشار عمومی بوده و بازدید از آن رایگان است. درعین حال، مسافران و بازدیدنمایندگان می بایست هزینه هایی را برای پارکینگ و خوراک نیز بپردازند.

برای کسانی که با وسیله نقلیه شخصی خود، قصد بازدید از این مکان را دارند، هزینه ای به مراتب کمتر از تور تمام می گردد.

هزینه های گردشگری این منطقه با تور متغیر و حدود 35 تا 50 هزار تومان است.

لوازم ضروری

خوراکی، کفش مناسب پیاده روی که خیس نگردد، لباس مناسب و گرم، لباس اضافی برای بعد از خیس شدن، عینک آفتابی یا کلاه لبه دار، کوله پشتی، قاشق، چنگال و بشقاب، لیوان و بطری آب، غذای سبک و ترجیحاً ساندویچی، شناسنامه و ...

منبع: گردشبان
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: mihan-dl.ir شناسه مطلب: 764

به "آبشار شاهاندشت؛بزرگترین آبشار مازندران در جاده هراز، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشار شاهاندشت؛بزرگترین آبشار مازندران در جاده هراز، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید